Rumunsko navrhlo dva nové kandidáty na eurokomisaře

Adina Valeanová © European Union, 2019

Po neúspěšné nominaci Rovany Plumbové na post eurokomisařky přišlo Rumunsko s dalšími dvěma jmény. Nyní je řada na zvolené předsedkyni Komise, aby si jednoho z nich vybrala.

Rumunsko dnes navrhlo na post evropského komisaře europoslankyni Adinu Valeanovou a jejího kolegu Siegfrieda Murešana. Médiím to sdělil nový rumunský premiér Ludovic Orban, jehož vláda se rozhodla dát nastupující předsedkyni EK, Němce Ursule von der Leyenové, na výběr z dvojice kandidátů. Německá politička dlouhodobě usiluje o vyrovnaný počet mužů a žen ve své komisi, což favorizuje Valeanovou.

Von der Leyenové se zbortily původní plány na genderově vyváženou komisi, když Evropský parlament (EP) neschválil trojici komisařů navržených Francií, Maďarskem a Rumunskem, ve které byly dvě ženy. Francie však za odmítnutou Sylvii Goulardovou navrhla Thierryho Bretona a úterní nepotvrzené zprávy z Bukurešti hovořily o tom, že místo Rovany Plumbové má zaujmout právě Murešan.

To vzbudilo odmítavé reakce ve druhé nejsilnější europarlamentní frakci socialistů, kteří varovali von der Leyenovou, že komise nezíská jejich podporu bez nově navržené ženy.

„Po konzultaci s rumunským prezidentem (Klausem Iohannisem) jsme se rozhodli nominovat dva kandidáty,“ sdělil dnes podle agentury Reuters rumunský premiér Orban.

Jednapadesátiletá Valeanová je europoslankyní již od vstupu Rumunska do unie v roce 2007. Do Orbanovy Národní liberální strany (PNL) vstoupila před 20 lety s minulostí občanské aktivistky. V současnosti je šéfkou parlamentního výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Osmatřicetiletý Murešan letos začal v europarlamentu druhé funkční období.

Pokud by von der Leyenová vybrala členku nejsilnější lidovecké frakce Valeanovou a EP všechny navržené kandidáty schválil, měla by nová komise 15 mužů a 12 žen.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Čeká se na britského kandidáta

Budoucí šéfka unijní exekutivy čeká na vyhovující návrh Rumunska už několik týdnů kvůli nestabilní politické situaci v této balkánské zemi. Dosud odmítla trojici kandidátů, které navrhla nyní již bývalá premiérka Viorica Dancilaová. Protože její socialistická vláda padla, když jí parlament 10. října vyslovil nedůvěru, rozhodla se von der Leyenová počkat na návrh od nového pravicového kabinetu. Orbanově menšinové vládě vyslovili rumunští poslanci důvěru v pondělí.

Nastupující předsedkyni Komise chybí ještě jméno britského kandidáta. Von der Leyenová dnes podle své mluvčí poslala do Londýna dopis požadující jeho navržení, na němž trvá v souvislosti s odkladem brexitu. Premiér Boris Johnson, který usiluje o co nejrychlejší odchod Británie z EU, však dosud nechtěl jejím požadavkům vyhovět. Podle právních expertů by mohla EK začít fungovat i bez britského člena.

Aby Komisi mohlo schválit listopadové plénum EP, musejí kandidáty nejprve prověřit parlamentní výbory. Majetkovými poměry Bretona a Maďara Olivéra Várhelyiho by se měl ve čtvrtek zabývat právní výbor europarlamentu, jehož jednání plánované v této věci na dnešek bylo odloženo.