Rösler: EU se nemá vměšovat do německé energetické politiky

Německý ministr hospodářství Philipp Rösler; zdroj: Rada EU

Pravomoci Evropské komise i jednotlivých členských zemí EU jsou jasně vymezené, a to by se mělo dodržovat. Týká se to i vývoje energetické politiky, řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters německý ministr hospodářství Philipp Rösler. Do některých rozhodnutí v energetice by se tak prý Komise neměla „míchat“.

„Nechceme žádné zásahy do naší energetické politiky,“ prohlásil německý ministr hospodářství Philipp Rösler (FDP) ve včerejším (19. srpna) rozhovoru pro agenturu Reuters. Vzkaz byl adresován Evropské komisi, která by se podle německé vlády neměla do energetického směřování země příliš „míchat“.

Německo chce mít podle ministra jistotu, že Komise nepřekročí své pravomoci v oblasti energetické politiky. Pro největší evropskou ekonomiku jde o zvláště citlivé téma vzhledem k velkému energetickému obratu, k němuž se definitivně rozhodla v roce 2011. Do roku 2022 se tak chce například zcela vzdát využívání jaderné energie.

Berlín se s Bruselem kvůli energetice dostal do sporu v posledních letech několikrát.  V současné době například Německo není spokojeno s očekávaným návrhem, který by měl usnadnit udělování státní podpory jaderným elektrárnám (EurActiv 16.8.2013).

Komise zase na druhé straně kritizovala Německo za to, že velcí spotřebitelé elektřiny mají výjimku z povinnosti přispívat na rozvoj přenosové soustavy. Má jim to pomoci udržet konkurenceschopnost v soutěži s dalšími evropskými podniky. Evropská exekutiva tuto výjimku vyšetřuje jako možnou nedovolenou státní podporu (EurActiv 5.8.2013).

Na výjimku pro energeticky náročné podniky si v Německu stěžovala asociace zastupující soukromé spotřebitele. Právě ta se obrátila na evropské regulátory.

Dodržovat vymezení

Rösler v rozhovoru pro Reuters zdůraznil, že pravomoci Komise a spolkové vlády i vlád jednotlivých spolkových zemí jsou jasně vymezené, a toto vymezení by mělo být dodržováno. Naznačil tak, že představitelé Komise tyto hranice občas v minulosti překračovali.

Podle ministra existují otázky, které je potřeba řešit společně. Jde například o rozšiřování přenosové sítě. Komise by se prý však měla řídit vlastními pravidly. Podle evropského práva by se totiž důležitá rozhodování měla odehrávat na co nejnižší úrovni státní správy. Rozhodování EU pak přichází na řadu, pokud jsou porušovány evropské právní předpisy, nebo pokud je regulace z unijní úrovně efektivnější než na úrovni jednotlivých států.

Za Cameronem?

Německo čekají příští měsíc spolkové volby. Jak Reuters připomněl, kancléřka Angela Merkelová (CDU) v minulém týdnu řekla, že po volbách by se Německo mohlo pokusit získat od Komise zpět některé pravomoci.

V televizním rozhovoru prohlásila, že po schválení Lisabonské smlouvy získala evropská exekutiva mnohem silnější kompetence. Je tak prý otázkou, jestli by nebylo vhodné, aby se některých opět vzdala. O energetice se však v této souvislosti nezmínila.

Kancléřka se tak zařadila po bok britského premiéra Davida Camerona, který se chce zasadit o to, aby Spojené království získalo zpět některé pravomoci z evropské úrovně. V souvislosti s krizí v eurozóně Cameron oznámil, že země by měla přehodnotit své vztahy s Unií a případně vytvořit jiné podmínky, které by Britům vyhovovaly více. Požaduje to po něm zejména euroskeptická část jeho domovské Konzervativní strany (EurActiv 16.1.2013).

V lednovém projevu premiér slíbil Britům referendum o setrvání země v EU. Mohlo by se uskutečnit v roce 2017, pokud konzervativci v roce 2015 vyhrají volby (EurActiv 25.1.2013).