Rozpočet EU pro rok 2016 bude kvůli bezpečnostní krizi historicky nejvyšší

zdroj|: Evropská komise

Migrační a bezpečnostní krize v Evropě se odrazila i na podobě rozpočtu EU pro nadcházející rok. Ten by měl být v závazcích o deset miliard eur vyšší než v loňském roce. Peníze poputují hlavně do evropských agentur, jako je Frontex, který má na starost ochranu vnějších hranic.

Evropský rozpočet na rok 2016, jehož podobu dnes jednomyslně schválila Rada, bude největší v historii. Jeho objem celkově činí 155 miliard eur (145,3 v roce 2015) v závazcích a 143,89 miliard eur (141,2 minulý rok) v platbách. Zatímco závazky představují právní přísliby vydání prostředků, platby znamenají skutečnou výši prostředků, které jsou daný rok vyplaceny.

„Tuto částku považuji za velmi dobrý výsledek, jelikož původní návrh Evropského parlamentu počítal s částkou jen o 2 miliardy vyšší,“ uvedl v nedávném komentáři pro EurActiv europoslanec Pavel Poc (ČSSD/S&D).

Na bezpečnost EU vyčlenila 4 miliardy eur

Rozpočet byl oproti původnímu plánu navýšen zejména kvůli migrační a bezpečnostní krizi, se kterou se Evropa v současnosti potýká. Na bezpečnost tak byly vyčleněny celkem 4 miliardy eur (cca 108 miliard korun). „Z toho 2,9 miliardy eur půjde na řešení migrační krize,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP), který je členem rozpočtového výboru.

Při plánování rozpočtu v loňském roce přitom bylo na oblast bezpečnosti vyčleněno 2,1 miliardy eur, tedy téměř o polovinu méně než letos.

Peníze půjdou do evropských agentur

Díky tomu budou finančně posíleny evropské agentury zajišťující ochranu hranic a vnitřní bezpečnost. Jedná se například o Frontex, který koordinuje ochranu vnějších hranic. Ten dostane 20 milionů eur na tzv. hotspoty, tedy přijímací centra pro uprchlíky, a 50 milionů na řešení problémů s migranty.

Agentury však posílí i personálně. Například Frontexu přibude 60 pracovních míst a o 30 pracovníků si polepší Europol i Evropský podpůrný azylový úřad (EASO).

„Částka 94 milionů eur půjde na nouzová opatření, která jsou financována z Azylového, migračního a integračního fondu. Tyto peníze budou použity na případné zřízení krizových center pro uprchlíky,“ doplňuje Zdechovský. Na vracení migrantů zpět do svých zemí je určen částka 228 milionů eur.

Vyjednanou podobu rozpočtu bude na zítřejším plenárním zasedání ve Štrasburku schvalovat Evropský parlament. Spolupráci Rady a Parlamentu dnes pochválil ministr financí Lucemburska a předseda Rady Pierre Gramegna s tím, že je podoba rozpočtu důkazem evropské solidarity.

Autor: Eliška Kubátová