Rozpad Británie? Málo pravděpodobné. Skotsko je ale rukojmím brexitu, říká Telička

Telička EP

© European Union, 2017 / European Parliament / Mathieu Cungot

Britská premiérka Mayová avizovala, že brexit bude „tvrdý“ a nekompromisní. Britové opustí evropský jednotný trh nebo Soudní dvůr EU a plánují kontrolu počtu migrantů z Unie. Většina všech Britů se sice loni v referendu vyslovila pro brexit, zato Skotové chtěli v Unii zůstat. „Považuji za málo pravděpodobné, že by se Británie rozpadla,“ myslí si ale místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Velká Británie je na cestě z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová avizovala, že odchod bude „tvrdý“ a nekompromisní.

Většina všech Britů se sice loni v referendu vyslovila pro brexit, zato Skotové chtěli v Unii zůstat. Ozývají se tak výzvy k osamostatnění. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky (ANO, ALDE) by to ale bylo destabilizující.

„Považuji za málo pravděpodobné, že by se Británie rozpadla,“ uvedl v jedné odpovědi čtenáři v online chatu na Aktuálně.cz.

„Na druhou stranu je Skotsko do jisté míry rukojmím brexitu. Budeme muset v jednáních najít dobrou rovnováhu,“ připouští Telička.

Wales a Severní Irsko jsou podle něj v jiné situaci. „Myslím, že poptávka by nebyla. Spíše bude složité v jednáních o brexitu ošetřit vztahy mezi Irskem a Severním Irskem. Bude to mimořádně citlivé,“ upozorňuje europoslanec.

Online rozhovor s europoslancem Pavlem Teličkou >>>>

Online chat najdete na stránkách Aktuálně.cz, kde byl zveřejněn v rámci projektu, který společně realizují EurActiv.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.