Rozhovory o přistoupení Turecka do EU by měly být zastaveny, ozývá se z Dánska

zdroj: Shutterstock.com; autor: Borislav Bajkic

Vzhledem k rozsáhlým personálním čistkám a podpoře znovuzavedení trestu smrti tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem by Turecko mělo být vymazáno ze seznamu kandidátských zemí, uvedla včera dánská vládní strana.

Turecko překročilo hranici toho, co by mělo být vyžadováno jako minimum pro kandidátskou zemi EU. Agentuře Reuters to včera řekl mluvčí pro zahraniční politiku dánské Liberální strany Michael Aaastrup Jensen.

„Mělo by to vést nejen k pauze ve vyjednávání, ale vyloženě k jeho zastavení a odstranění Turecka ze seznamu kandidátských zemí,“ uvedl.

Vztahy mezi EU a Tureckem jsou z důvodu rozsáhlých represí, které turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zahájil po nepovedeném puči v polovině července, napjaté. Personální čistky se už dotkly desetitisíců vojáků, policistů, soudců, novinářů nebo učitelů. Tamní prezident navíc podporuje znovuzavedení trestu smrti.

uprchlíci Frontex

zdroj: Frontex

Rakousko hrozí blokováním přístupových kapitol

Vyjádření dánské vládní strany přichází jen pár dní po roztržce mezi Tureckem a Rakouskem. Minulý týden vyzval k ukončení přístupových jednání tamní kancléř Christian Kern. V neděli se pak přidal rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, který pohrozil zablokováním otevření dalších přístupových kapitol v Radě.

Prohlášení evropských představitelů však zvedají ze židle turecké představitele a hrozí, že země přestane dodržovat dohodu o řešení migrační krize uzavřenou s EU v březnu.

Koncem července před tímto scénářem varoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v německém listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Uvedl, že pokud turečtí občané nebudou moci nejpozději v říjnu cestovat do unijních zemí bez víz, Ankara se přestane migrační dohodou řídit.

Vízová liberalizace je jednou z podmínek březnové dohody, které přiměly Turecko nastartovat úsilí, aby omezilo příchod nelegálních běženců na řecké ostrovy. Před zavedením bezvízového režimu však každá země musí splnit celkem 72 podmínek. Turecko ale zatím všechny požadavky neplní.

S využitím EurActiv.com.