Rozhodnutí Ústavního soudu bude známo ve středu

Budova Ústavního soudu; zdroj: Ústavní soud ČR.

Ústavní soud dnes vyslechl stanoviska Poslanecké sněmovny, Senátu, vlády a prezidenta ČR k Lisabonské smlouvě a poté odročil jednání na zítřek. Zda je Lisabonská smlouva v souladu s ústavním pořádkem ČR budeme tedy vědět až zítra.

Podnět k přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s českým úsatvním pořádkem k Ústavnímu soudu podala skupina senátorů za ODS v dubnu letošního roku. Jednání Ústavního soudu začalo dnes v 9:00 v Brně. Vládu zastupoval místopředseda pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, Poslaneckou sněmovnu předseda Miloslav Vlček, Senát místopředseda Jiří Šneberger. Jako hlavní odpůrce smlouvy se představil prezident Václav Klaus.

Dneškem skončila v procesu fáze dokazování a zazněly i závěrečné řeči. Český prezident Václav Klaus se na vystoupení před Ústavním soudem připravoval několik týdnů.  Podle něj je Lisabonská smlouva v rozporu s materiálním jádrem Ústavy a posunuje EU blíže k federativnímu státu.

„Lisabonská smlouva zahajuje proces, na jehož konci bude Evropská unie suverénem, který bude nařizovat normy nejen jednotlivým členským státům, ale také jejich občanům.“ Řekl Václav Klaus. Prezident se posléze obrátil přímo na ústavní soudce, když řekl: „Jediný závěr, který je možné udělat je ten,  že Lisabonská smlouva odporuje principu svrchovanosti našeho státu.“ Václava Klause překvapila stručnost jednání a fakt, že soudci nekladli účastníkům žádné dotazy.

Prezident Václav Klaus nicméně řekl, že pokud by měl být on jedinou osobou, která ratifikaci Lisabonské smlouvy bude bránit, tak svým podpisem nakonec ratifikaci v ČR potvrdí. Václav Klaus řekl: „Pokud by se ale všichni shodli, že Lisabonská smlouva je takové zlaté ořechové pro Evropu, že být musí, a že je jedna jediná osoba, která by ji mohla zablokovat svým podpisem český prezident – tak to já neudělám.“

Vládu na jednání zastupoval vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který naopak zdůraznil konformitu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR. Alexandr Vondra pře Ústavním soudem řekl: „Tato smlouva byla vládou vždy chápána jako kompromisní řešení, jako východisko z bludného kruhu institucionálních diskusí, které se v Evropské unii vedou již od 90. let.“ V reakci na slova prezidenta Václava Klause vicepremiér Vondra prohlásil, že Lisabonská smlouva nečiní z EU federální stát. „ Stále se bude jednat o unii svrchovaných států,“ řekl Vondra.