Rozhodnutí soudu zkomplikuje Jourové jednání s USA o Safe Harbor

zdroj. Evropská komise

Dohoda Safe Harbor mezi EU a USA o předávání osobních dat do Spojených států z roku 2000, jejíž novou podobu se Komise snaží s USA už dva roky vyjednat, je kvůli rozsudku Soudního dvora EU ze začátku října neplatná. Eurokomisařka Věra Jourová, která Unii v tomto ohledu zastupuje, může očekávat komplikace a zpoždění. Kvůli zásahu soudu by navíc o připojení se k budoucímu Safe Harboru nemusel být mezi firmami zájem.

Soudní dvůr EU dal 6. října zapravdu rakouskému absolventovi práv Maximilianu Schremsovi, který spolu s dalšími 25 tisíci lidmi žaloval sociální síť Facebook za to, že předává osobní údaje jejích uživatelů do Spojených států. K takovému kroku se rozhodl po aféře bývalého zaměstnance CIA Edwarda Snowdena, který v roce 2013 odhalil, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) běžně získává informace od amerických poskytovatelů internetových služeb, jako je právě síť Facebook. Podle obžaloby tím sociální síť umožnila masové sledování svých uživatelů.

Advokát: „Je možné, že se budou muset v rámci jednání otevřít nová témata, což může vyjednávání prodloužit,“

NSA mohla nahlížet do komunikací internetových uživatelů a nepotřebovala k tomu ani svolení soudu. Takovéto předávání údajů do Spojených států bylo umožněno díky dohodě Safe Harbor (bezpečný přístav) mezi EU a USA z roku 2000. Do programu Safe Harbor se dobrovolně přihlásilo víc než 4000 internetových společností, které nechávají spravovat osobní data klientů a zaměstnanců u specializovaných amerických firem. Společnosti se tak zavázaly, že budou poskytovat osobní údaje podle mnohem přísnějších evropských pravidel, než jsou ta americká.

„Je otázka kolik společností pak bude mít zájem stát se součástí takto nestabilního systému,“

Snowdenova aféra přiměla ke změně Safe Harbor i Evropskou komisi, která se už dva roky snaží na nových pravidlech předávání osobních údajů se Spojenými státy dohodnout. Poslední rok Komisi v této oblasti zastupuje česká eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová. Rozsudek, který dohodě Safe Harbor pozastavil platnost, však přináší do vyjednávání zcela novou dimenzi.

Kdo se přihlásí do nového Safe Harboru?

Podle advokáta ze společnosti Allen&Overy Ondřeje Kramoliše, který se ochranou osobních dat zabývá, není snadné dopad rozhodnutí soudu na jednání o Safe Harbor odhadnout. V situaci, kdy už není dosavadní dohoda použitelná, je podle něj nutné tím víc usilovat o zavedení nového režimu, který by ten původní nahradil. Kvůli rozsudku se dají čekat zpoždění.

„Soudní dvůr nyní definoval přísnější kritéria pro posuzování adekvátnosti právních rámců třetích zemí, a tak je možné, že se budou muset v rámci jednání otevřít nová témata, což může vyjednávání prodloužit,“ řekl redakci.

Že bude potřeba daleko víc času, než se původně předpokládalo, přiznala po rozhodnutí soudu i Jourová. Nové datum zatím odhadnout nedokázala. Podle původních plánů však měla být nová dohoda uzavřena v létě roku 2016.

Kramoliš také upozorňuje, že se Soudní dvůr EU v podstatě pasoval do role instituce, která bude do budoucna adekvátnost v konečné instanci posuzovat. Dá se proto očekávat, že i v případě nového režimu Safe Harbor bude kvůli zásahu soudu hrozit jeho následné zhroucení. „Je otázka kolik společností pak bude mít zájem stát se součástí takto nestabilního systému,“ varuje.

Rozsudek ovlivní řadu firem

Uživatelé internetu rozhodnutí soudu přímo nepocítí. Jak již bylo uvedeno, největší dopad to bude mít na evropské společnosti, které do USA osobní údaje na základě režimu Safe Harbor předávaly. Ty totiž budou nyní muset hledat jiné způsoby, jak legitimizovat předávání osobních údajů do USA. A pocítí to i velké americké firmy, jako Amazon nebo Google. Kramoliš tvrdí, že rozsudkem budou ovlivněny i další společnosti.

„Je třeba se zamyslet, zda snaha EU o větší ochranu soukromí někdy firmám zbytečně nepodkopává nohy,“

„Ve skutečnosti je rozhodnutí relevantní pro všechny firmy, které své údaje předávají do jakékoli země mimo Evropský hospodářský prostor, nejen do USA, neboť argumentace použitá v rozhodnutí Soudního dvora EU může sloužit ke zpochybnění i ostatních způsobů předávání osobních údajů do třetích zemí, včetně standardních smluvních doložek a závazných podnikových pravidel,“ říká.

V případě Spojených států je totiž podle něj evidentní, že ani standardní smluvní doložky a ani závazná podniková pravidla nemohou zabránit tomu, aby se k osobním údajům občanů EU dostaly státní úřady USA, jako je NSA.

Rozhodl soud správně?

Zatímco firmám rozsudek přinese řadu komplikací, Jourová ho považuje za potvrzení toho, že Komise jedná správně, když se snaží dosavadní pravidla Safe Harbor zpřísnit. S tím souhlasí i advokát společnosti Allen&Overy.

„Z právního hlediska se dá s mnoha z argumentů předložených Soudním dvorem EU souhlasit. Režim Safe Harbor skutečně nezaručoval stejnou úroveň ochrany osobních údajů jako právní rámec členských států EU,“ říká. Podle rozsudku jsou to totiž právě členské státy, které mají mít pravomoc posuzovat, zda předávání osobních dat odpovídá evropským pravidlům.

Podle Kramoliše se však ve skutečnosti jedná o politickou, než právní otázku. „Je třeba se zamyslet nad tím, zda snaha EU o větší ochranu soukromí někdy zbytečně nepodkopává nohy firmám snažícím se o inovace a poskytování co nejlepších produktů a služeb.“

Ochrana soukromí a práv spotřebitele je totiž v EU na prvním místě, zatímco Spojené státy jsou v tomto ohledu mnohem benevolentnější.

Autor: Eliška Kubátová