Roaming končí: europoslanci chtějí volání bez poplatků už o příštích Vánocích

zdroj: Shutterstock; autor: Rido

Europoslanci dnes (3. dubna) v Bruselu hlasovali o telekomunikačním balíčku, který počítá mimo jiné s koncem poplatků za roaming v EU. Skončit by roaming mohl už příští rok. Zásadní bylo hlasování také kvůli otevřenému přístupu k internetu. Provozovatelům se mají omezit možnosti, jak zpomalovat vybrané služby.

Už příští rok by mohla Evropská unie zrušit roamingové poplatky ve všech svých členských státech. Europoslanci to dnes podpořili během plenárního zasedání v Bruselu.

Hlasovali o telekomunikačním balíčku, který s koncem roamingu počítá. Zprávu podpořilo 534 poslanců, 25 bylo proti a 58 se zdrželo hlasování.

Ceny za vnitrostátní a zahraniční volání, SMS a datové přenosy v rámci EU by tak mohly být už od prosince 2015 stejné.

„Pro občany bude možné bez ohledu na zemi pobytu vybírat podle ceny i kvality nabízených služeb z českých i zahraničních operátorů,“ oceňuje europoslankyně Zuzana Roithová.“

„Odpadne tak hlavní důvod, pro který drtivá většina Evropanů při cestování do zahraničí v minimálním rozsahu používá na svém mobilu sociální sítě a posílá emaily, a plná polovina vůbec nepoužívá internet,“ řekl novinářům český europoslanec Jan Březina (nestr.).

„Dojde tím také k zásadnímu průlomu trhu telekomunikačních služeb. Pro občany bude možné bez ohledu na zemi pobytu vybírat podle ceny i kvality nabízených služeb z českých i zahraničních operátorů,“ oceňuje europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Káva s mlékem

Zrušení roamingu schválil už v březnu europoslanecký výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. Souhlas celého pléna se předem očekával. Teď ještě Parlament čeká vyjednávání se členskými zeměmi. Finálně by se mohly obě instituce dohodnout s Evropskou komisí do konce roku.

Návrh na zrušení roamingových poplatků se přirozeně nelíbí mobilním operátorům, protože může snížit jejich výnosy. Regulace podle nich není potřeba, protože trh dokáže situaci řešit sám.

„Když regulátor řekne, že si za mléko ke kávě nemůžeme účtovat příplatek, budeme s tím umět žít. Je ale logické, že cena běžné kávy se pak bude odvíjet od ceny kávy s mlékem,“ citovala E15.cz člena představenstva české Telefóniky Michala Frankla.

Navíc jde podle něj o předvolební téma, na kterém chtějí europoslanci nahnat politické body.

Věčný spor

Podle Roithové jde ovšem o věčný spor. „Již deset let se v Evropském parlamentu roamingem zabývám. Po roce 2004 nám operátoři nebyli schopní předložit reálnou analýzu výdajů ospravedlňující tak vysoké ceny roamingu a zároveň vysvětlit rozdíly mezi cenami volání u stejné společnosti z různých států EU,“ sdělila novinářům.

Národní regulátoři si podle ní zároveň stěžovali, že nemohou v této oblasti přeshraniční komunikace a podnikání účinně zasahovat.

„Když regulátor řekne, že si za mléko ke kávě nemůžeme účtovat příplatek, je logické, že cena běžné kávy se pak bude odvíjet od ceny kávy s mlékem,“ řekl E.15 člen představenstva Telefóniky Michal Frankl.

„Na základě těchto faktů jsme nastavili trajektorii postupného snižování ceny za roaming s cílem jeho úplného zrušení v rámci komunikace uvnitř EU,“ vysvětluje europoslankyně.

Otevřený internet

Telekomunikační balíček však obsahuje i další věc, která může zajímat spotřebitele. Jde o takzvanou síťovou neutralitu. Podle ní by operátoři a poskytovatelé internetu neměli internetové připojení nijak blokovat nebo zpomalovat.   

Telekomunikační balíček ale počítal s takzvanými „speciálními službami“. Díky nim by mohli operátoři zajišťovat některé služby ve vyšší kvalitě než jiné. Týkat by se to však podle europoslanců mělo pouze zvláštních služeb, jako jsou například cloudové aplikace pro úschovu citlivých dat. Jinak by měla být pravidla jasně vymezená.

Nic neblokovat

„V kostce řečeno – jde o to, zda operátoři budou moci omezovat rychlost internetu pro cizí nebo neplatící data. V situaci, kdy by zásah do komplexního a stále se vyvíjejícího světového internetu mohl přinést jeho významné zpomalení, by nebylo rozumné takový přístup podpořit,“ říká ke speciálním službám europoslankyně Roithová.

„Jak blokování služeb konkurujících operátorů, tak naopak jejich zvýhodňování nezdravě upevňuje pozici zavedených operátorů a jejich služeb a brání vstupu konkurence na trh, což v konečném důsledku poškozuje koncového uživatele,“ dodává k tomu europoslanec Březina.

Autor: Adéla Denková