Írán spustil obohacování uranu

Írán dodržel své výhrůžky a spustil dnes první centrifugy zapojené do procesu obohacování uranu. Navíc zrušil setkání se zástupci ruské vlády, které bylo naplánované na čtvrtek.

Souvislosti:

Spuštění centrifug je dalším pokračováním dlouhodobého sporu mezi Íránem na jedné a Evropou a Spojenými státy na druhé straně o kontrolu íránského jaderného výzkumu. Západ podezřívá Írán, že se snaží vyrobit jadernou zbraň, což ale íránská vláda popírá a trvá na právu využívat jadernou energii pro mírové účely. Diplomatické úsilí Británie, Francie a Německa nevedlo k žádným výsledkům a Evropané chtějí, aby se íránským jaderným programem zabývala Rada bezpečnosti OSN.

Na stranu Západu se začátkem měsíce přiklonila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), když odhlasovala předložení případu Radě bezpečnosti, pokud Írán ihned nezačne spolupracovat s jejími inspektory.

Kompromis se pokusilo navrhnout Rusko, které nabídlo, že bude ve svých jaderných zařízeních obohacovat íránský uran a dovážet jej zpět pro další využití v jaderných elektrárnách. Podle včerejšího prohlášení mluvčího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda se ale čtvrteční schůzka, na níž měli Íránci s Rusy dále jednat, neuskuteční.

Obohacený uran se využívá jako palivo v jaderných elektrárnách. Vyšší koncentrace ovšem může sloužit k výrobě atomové bomby.

Stanoviska:

Írán stále trvá na svém právu využívat jadernou energii k mírovým účelům a hrozí, že vypoví smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii se k nejnovějšímu vývoji nevyjádřila. Dala ale ve svém rozhodnutí Íránu čas do začátku března, aby začal lépe spolupracovat s jejími inspektory.

Spojené státy, Británie, Francie a Německo nadále požadují, aby se Rada bezpečnosti problémem zabývala. Rada by mohla na Írán uvalit sankce. V Německu vyvolal rozruch šéf SPD Matthias Platzek, když prohlásil, že případné vojenské řešení krize „musí ze stolu“. Nejen zástupci CDU, ale i další sociálnědemokratičtí politici odmítají předem vylučovat jakýkoli způsob řešení.

Další kroky:

Írán má čas do 6. března, aby začal plně spolupracovat s inspektory MAAE.