Rezignace Želevy přidělává Barrosovi vrásky

Rumjana Želeva; zdroj: Evropský parlament.

Bulharská kandidátka na eurokomisařku pro humanitární pomoc Rumjana Želeva včera (19. listopadu) oznámila svou rezignaci na všechny své politické posty. Tento krok přišel poté, co se na Želevu sesypala kritika europoslanců za její slabý výkon při „grilování“. O novém týmu eurokomisařů (na léta 2010-2014) mají europoslanci hlasovat 9. února.

Podle oficiálního sdělení Evropské komise bude nástupkyní Želevy současná bulharská viceprezidentka Světové banky Kristalina Georgijeva. Předseda Komise Barroso ve svém stanovisku píše, že „osobní rozhodnutí Želevy plně respektuje“. Želeva oznámila, že rezignuje i na post bulharské ministryně zahraničí.

V současnosti ale ještě není jasné, zda by Georgijeva zdědila portfolio humanitární pomoci a řešení krizí, nebo zda Barroso ještě pozmění přidělení portfolií jednotlivým kandidátům. Včera vydal předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek prohlášení, že hlasování o druhé Barrosově Komisi proběhne 9. února 2010. Buzek nevyloučil dodatečné přerozdělení portfolií jednotlivých kandidátů.

Pravicová bulharská kandidátka ve svém slyšení odpovídala vágně na odborné otázky týkající se jejího portfolia, a navíc vyplavaly na povrch její nejasné podnikatelské aktivity. Nedokázala totiž uspokojivě vysvětlit své postavení ve firmě Global consult. Dalším problémem je její působení ve vedení společnosti ETKO Schneiders, která byla podle šetření právní služby Evropského parlamentu založena bývalými komunistickými tajnými službami Bulharska. Přesto ji předseda Komise Barroso veřejně podpořil (EurActiv 18.1.2010).

Mezi nejradikálnější kritiky patřily frakce socialistů (S&D) a liberálů (ALDE). Předseda pravicové lidovecké frakce (EPP) Evropského parlamentu Joseph Daul se ale Želevy zastal, když výše zmíněnou kritiku označil jako „neopodstatněnou“.

Podle předsedy socialistické frakce Martina Schulze Želeva neměla dostatečnou kvalifikaci. Schulz poukázal na problémy, které by mohly nastat, pokud by problematiku humanitární pomoci vedla nekompetentní osoba a měla by řešit například silné zemětřesení. Dále dodal: „Nesouhlasím s postupem frakce EPP, která se snažila Želevu podporovat i přes její slabý výkon na slyšení.“

Podle vyjádření zdroje z Evropského parlamentu, které získal EurActiv, Bulharka vyjádřila přání odstoupit již krátce po svém slyšení (12. ledna). Poslanci EPP ji ale prý usilovně přesvědčovali, aby zůstala.

Pravděpodobná nástupkyně Želevy Kristalina Georgijeva je v současnosti viceprezidentkou Světové banky, kde působí od roku 1993. Mimo jiné se zde věnovala sociálním otázkám či problematice životního prostředí a udržitelného rozvoje.

Prohází Barroso portfolia?

Podle Josepha Daula je možné, že po odchodu Želevy Barroso portfolia mezi komisaři „prohází“. Daul prohlásil, že členové ALDE Fin Olli Rehn (hospodářské a měnové záležitosti) a Nizozemka Neelie Kroes (digitální agenda) během svých slyšení příliš nepřesvědčili. Dodal, že podle jeho informací nepodala uspokojivý výkon na slyšení ani řecká levicová kandidátka na eurokomisařku Maria Damanaki. Daul se nezapomněl opřít ani do labouristické „ministryně zahraničí EU“ Catherine Ashton, která si prý prodloužila víkend, přestože Haiti postihlo ničivé zemětřesení.

Mluvčí Komise včera odmítla potvrdit, že Georgijeva dostane stejné portfolio jako její předchůdkyně. Parlamentní zdroje ale upozorňují, že pokud Barroso prohází větší množství portfolií, bude celá procedura jmenování Komise trvat mnohem déle, než se čekalo.

Podle zdrojů EurActivu Georgijeva přijede do Štrasburku zítra (21. ledna). Setká se tam s José Manuelem Barrosem, představiteli frakce EPP a Výboru pro rozvoj.