Řecký taneček s věřiteli nekončí

Zdroj: shutterstock.com; Ververidis Vasilis

Řecko pokračuje v přesvědčování zahraničních věřitelů, aby zemi poskytli peníze ze záchranného programu. Aby Řecko na peníze dosáhlo, musí do příštího týdne předložit nový reformní plán, který má zvýšit příjem do státního rozpočtu. První krok už má za sebou. Řecká vláda oznámila, že bude pokračovat v privatizaci státního majetku. Vše musí stihnout do 24. dubna, kdy se je naplánováno jednání euroskupiny.

„Znovu začínáme privatizační proces jakožto program vedoucí k racionálnímu využití veřejného majetku,“ uvedl ve čtvrtek řecký ministr financí Janis Varufakis. Prodej státního majetku nová řecká vláda po svém lednovém zvolení do čela státu pozastavila. K privatizaci, která má zajistit vyšší příjmy do státní kasy, však zemi dlouhodobě tlačí zahraniční věřitelé.

Přislíbení prodeje státního majetku ale poskytovatelům řeckého úvěru nestačí. Uvolnění 7,2 miliard eur z balíku finanční pomoci stále stojí na reformách, které by měly zajistit příliv peněz do rozpočtu. Přepracovaný plán reforem, který Řecko minulý týden představilo, však náměstci ministrů financí eurozóny ve středu smetli ze stolu a dali Aténám dalších šest pracovních dnů na opravu.

Reformní plán je podle věřitelů nedostatečný a příliš optimistický. Mezery vidí především v rozpočtových příjmech při výběru daní. Podle návrhu reforem má navíc dojít ke zvyšování penzí seniorů nebo k postupnému nárůstu minimální mzdy.

Poskytnutí peněz z prodlouženého záchranného programu Řecko pálí čím dál víc. Již minulý týden se objevovaly spekulace, že pokud země finanční pomoc nezíská, mohou mu dojít peníze již 9. dubna. V ten den totiž měla vypršet splatnost řeckého dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši kolem 450 milionů eur (12,3 miliardy korun). Tento závazek však země splnit dokázala, což potvrdila i šéfka MMF Christine Lagardeová.

Tím ale hra nekončí. V příštím týdnu má totiž země splatit krátkodobé vládní dluhopisy v hodnotě 2,4 miliardy eur (65,7 miliardy korun). Spekulace o tom, že Řecku brzy dojde hotovost, navíc stále pokračují. Začíná se však hovořit až o 20. dubnu.

Nejistotu evropských lídrů Řecko navíc podpořilo návštěvou řeckého premiéra Alexise Tsiprase v Moskvě. Původní spekulace o tom, že sem řecký předseda vlády jede, aby požádal Vladimira Putina o finanční pomoc, se však nepotvrdily. Tsipras Putina ujistil, že s evropskými sankcemi proti Rusku nesouhlasí a dohodli se na vybuduvání plynovodu.

Řecko tak tlačí čas a snaží se přislíbením privatizace státního majetku a přepracováním reforem získat zahraniční věřitele na svou stranu. Vše musí stihnout ještě před 24. dubnem, kdy se v lotyšské Rize sejdou ministři financí zemí eurozóny.

Autor: Eliška Kubátová