Ratifikace Lisabonu je u konce. Klaus podepsal

Václav Klaus; zdroj: Evropská komise.

Poté, co dnes v ranních hodinách Ústavní soud zamítl stížnost skupiny senátorů a prohlásil, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českým ústavním řádem, připojil v 15.00 pod dokument svůj dlouho očekávaný podpis i nejvytrvalejší kritik dokumentu, prezident Václav Klaus. Evropská unie si oddechla.

Ratifikační proces Lisabonské smlouvy byl odstartován podpisem hlav členských států a vlád v prosinci 2007 v Lisabonu. Začala tím dlouhá dvouletá cesta, na jejímž konci stojí dnešní podpis hlavy českého státu.

Václav Klaus dokument nečekaně podepsal jen několik hodin poté, co Ústavní soud zamítl stížnost senátorů v čele s Jiřím Oberfalzerem, kteří varovali, že se Evropská unie s Lisabonskou smlouvou přiblíží k federálnímu státu a zároveň dojde k nepřehledné novelizaci dvou starších smluv – Maastrichtské a Římské.

Senátoři tak ve své poslední stížnosti napadli nejen Lisabonskou smlouvu, ale také obě zmíněné smlouvy, jež v současné době tvoří právní rámec Evropské unie. Všechny tyto dokumenty jsou podle jejich mínění v rozporu s českou ústavou, respektive se svrchovaností České republiky, která je založená na demokratických hodnotách. Soud jim dnes ale za pravdu nedal (EurActiv 3.11.2009) a soudci rozhodli, že žádná z těchto smluv české ústavě neodporuje.

Prezident, který svůj podpis pod klíčový evropský dokument připojil bez přítomnosti fotoaparátů, kamer a novinářů dnes v 15 hodin odpoledne, o hodinu později na tiskové konferenci prohlásil, že rozhodnutí Ústavního soudu očekával a respektuje jej, ale s jeho obsahem a zdůvodněním „zásadně nesouhlasí“. Verdikt podle něj není „neutrální právní analýzou, ale zaujatou politickou obhajobou Lisabonské smlouvy ze strany jejích stoupenců“.

„Vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem,“ trvá na svém prezident.

Evropská unie si ale po dnešním dni zcela jistě oddechne. Maratón, který začal v roce 2001 přípravou předchůdkyně Lisabonské smlouvy – evropské ústavní smlouvy – po mnoha peripetiích dnešním dnem končí. Mizí tím i pochybnosti, podle jakého právního rámce bude Evropská unie do budoucna fungovat.

Úspěšné dokončení ratifikace znamená, že staronový předseda Evropské komise José Manuel Barroso může zahájit vyjednávání o podobě svého týmu komisařů a členské země se mohou „naostro“ pustit do hledání jména stálého předsedy Evropské rady a Vysokého představitele pro zahraniční politiku, což jsou dva nové posty, které smlouva zavádí.

Premiér Jan Fischer Klausův krok přivítal. „Jsem velice rád, že se tak stalo,“ prohlásil předseda úřednické vlády, jemuž prezident jen před několika málo týdny připravil s Lisabonskou smlouvou horké chvilky, když nečekaně vznesl námitku na Listinu základních práv EU, která je součástí dokumentu. Premiér tak musel během krátké doby přijít s řešením, které by uspokojilo námitky českého prezidenta a zároveň vyhovovalo všem evropským partnerům. To se nakonec podařilo minulý pátek na Evropské radě, která se pod vedením švédského předsednictví shodla na výjimce ze způsobu aplikace Listiny základních práv (EurActiv 30.10.2009).

„Dokončení ratifikačního procesu otevírá dveře k lepšímu a efektivnějšímu fungování Evropské unie a já jsem velmi rád, že Česká republika nakonec potvrdila, že je pro ostatní členské státy důvěryhodným partnerem,“ uvedl premiér a znovu ocenil dobrou spolupráci mezi vládou, Hradem a švédským předsednictvím, která v posledních týdnech úspěšné dokončení ratifikace umožnila.

Premiér ještě dnes pod Lisabonskou smlouvu připojil i svůj formální podpis a vláda nyní dokument odešle do Říma, kde se ratifikované evropské smlouvy ukládají. Tím bude ratifikace definitivně u konce a Lisabonská smlouva bude moci vstoupit v platnost. K tomu by mělo dojít prvního dne příštího měsíce, tj. 1. prosince 2009.

Klausovo rozhodnutí ocenila i EU. „Mám velkou radost, že prezident Klaus dnes Lisabonskou smlouvu podepsal,“ uvedl švédský premiér a současný předseda Rady EU Fredrik Reinfeldt. „Jeho podpis uzavírá až příliš dlouhé období, kdy se EU zabývala změnou institucí a otevírá se tím prostor pro demokratičtější, transparentnější a efektivnější Unii“.

Reinfeldt dodal, že je nyní připraven zahájit konzultace o obsazení postů stálého předsedy Evropské rady a Vysokého představitele pro zahraniční politiku. V „nejbližší době“ také hodlá oznámit datum konání mimořádného summitu, který se implementací Lisabonské smlouvy bude zabývat.

Svou spokojenost vyjádřil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso: „Byl to maratón plný překážek, ale i poslední překážka dnes zmizela“.