Rakušané přijdou o levný německý proud

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: FrameAngel

V Rakousku zavládlo zděšení. Tamní firmy a domácnosti nejspíš přijdou o přístup k levné německé elektřině. Jsou v tom přitom nevinně. Doplatí na to, že Němci postavili na severu velké větrné parky, ale ne dost drátů, které by elektřinu dopravily na jih.

Češi a Poláci si mnou ruce. Kvůli rostoucímu obchodu s elektřinou mezi Německem a Rakouskem, které mají společný trh s elektřinou, se jejich přenosové soustavy pravidelně potýkají s přetížením. Už roky se snaží donutit Německo a Rakousko, aby společný trh zrušily. Rakouští a němečtí obchodníci by si pak mohli zobchodovat jen elektřinu, která je schopna projít přes německo-rakouské přeshraniční vedení, a nezatěžovali by dráty v Česku a v Polsku.

Vše způsobila Evropská agentura pro spolupráci energetických regulátorů (ACER). Na žádost Polska v září rozhodla, že volný obchod přes německo-rakouskou hranici, kde se obchodníkům nepřiděluje volná přenosová kapacita, odporuje pravidlům EU. Do čtyř měsíců se mají regulátoři v Německu, Rakousku, Česku, Polsku a dalších středoevropských zemích dohodnout, jak vedení na německo-rakouské hranici zahrnout do koordinovaného výpočtu přeshraničních kapacit. Jinými slovy, jak zrušit německo-rakouský jednotný trh s elektřinou.

„Je to rána evropskému jednotnému trhu s elektřinou,“ nechala se slyšet šéfka sdružení rakouských energetických firem Österreich Energie Barbara Schmidtová. Kvůli rozdělení obchodní zóny prý zdraží elektřina v Rakousku o 15 procent. Náklady spotřebitelům vzrostou o 300 milionů eur.

Autor: Jan Stuchlík

Celý článek najdete na webu E15.cz.