Rakovině podlehne více než milion Evropanů ročně. Unie chce v boji proti ní spojit síly

© Shutterstock

Jedním z největších „zabijáků“ v EU je rakovina, která je ročně zodpovědná za každé čtvrté úmrtí. Rakovině se přitom dá předcházet, a to až ve 40 procentech případů.

Ročně zemře na rakovinu až 1,3 milionu Evropanů a objeví se 3,5 milionu nových případů. Přestože zdravotnictví je plně v režii jednotlivých členských států, EU chce spojit síly a bojovat proti rakovině společně.

Jedním z očekávaných kroků je vytvoření Evropského plánu boje proti rakovině. Plán by se měl opírat o odborné znalosti expertů, lékařů, ale i pacientů z celé Evropy. Evropská komise proto 4. února, při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, spustila veřejnou konzultaci, aby si jejich názory vyslechla.

„Úspěch plánu bude záviset na tom, zda se plně zapojí občané včetně onkologických pacientů a příslušní aktéři na celoevropské, národní i místní úrovni,“ uvedla dnes eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

„Víme, že až 40 procentům případů rakoviny lze předcházet. To znamená obrovský prostor pro akci s obrovským potenciálem záchrany lidských životů,“ napsala eurokomisařka v komentáři pro síť EURACTIV s tím, že bez zásahu do současného trendu se celkový počet případů rakoviny v EU do roku 2035 může zdvojnásobit.

Kompletní plán boje proti rakovině chce Komise zveřejnit na konci roku 2020. Plánu již vyjádřila podporu Evropská lidová strana (EPP). „Potřebujeme zdroje, úsilí, data a peníze, abychom pokročili v prevenci, diagnóze a léčbě rakoviny. Jediným důvodem, proč nejsme v boji proti rakovině více efektivní, je, že v Evropě dostatečně nespolupracujeme,“ uvedl předseda poslaneckého klubu EPP Manfred Weber.

Výzkum může sehrát klíčovou roli

Plán by měl obsahovat opatření zaměřená na prevenci, která je nejsnadnějším způsobem, jak omezit výskyt rakoviny v EU. Dalším bodem bude snaha zajistit včasné odhalení nemoci a správnou diagnózu. V tomto ohledu by mohl pomoci rozvoj digitálních technologií, které by lékařům pomáhaly s odhalováním rakoviny v raném stádiu.

Unie chce také lidem zajistit přístup ke kvalitní, inovativní a zároveň cenově dostupné léčbě. Plán bude počítat i s opatřeními, která mají zajistit co nejlepší možnou kvalitu života onkologickým pacientům a osobám, které o ně pečují.

Miliony pracovníků v EU ohrožuje rakovina. Evropský parlament schválil nové limity na škodliviny

Jen v Česku je při své práci ohroženo rakovinou půl milionu lidí. Evropský parlament proto schválil nová pravidla, která mají za úkol lépe ochránit pracovníky v EU před látkami, které toto onemocnění způsobují.

Klíčovou roli v boji proti rakovině by mohl sehrát výzkum. Podle informací serveru EURACTIV se s tím počítá i v novém unijním programu pro podporu výzkumu a vědy Horizont Evropa. Prioritou by měla být léčba dětských pacientů.

Dalším příležitost pro společný evropský boj proti rakovině spočívá ve sdílení poznatků a dat o rakovině.

Každé čtvrté úmrtí v EU způsobí rakovina

V roce 2015 zemřelo na rakovinu 1,3 milionu obyvatelů EU. O rok později se jednalo o téměř 1,2 milionu osob. Rakovina je tak odpovědná za 26 procent úmrtí zaznamenaných na území EU.

Mezi oběťmi je více mužů než žen. Informoval o tom Eurostat, podle jehož dat zemřelo v roce 2016 na rakovinu 656 100 mužů a 511 600 žen. U mužů se nejčastěji se jednalo o rakovinu plic (25 procent), tlustého střeva a konečníku (12 procent) a prostaty (10 procent). U žen šlo zejména o rakovinu prsu (16 procent), plic (14 procent) a tlustého střeva a konečníku (12 procent).

Alarmující statistiky vykazuje i Česká republika, kde na rakovinu zemře v průměru 277 osob na 100 000 obyvatel, což je o něco více než evropský průměr (257). Nejvyšší počet úmrtí na rakovinu vykazovalo v roce 2016 Maďarsko (345 obětí na 100 000 obyvatel).