Radě EU bude předsedat Bulharsko. Chce podporovat mladé a pomáhat západnímu Balkánu

bulharsko předsednictví

@ European Union, 2017

Radě EU od 1. ledna předsedá Bulharsko. Jeho mottem je „V jednotě je síla“ a během svého mandátu se bude zabývat nerovnostmi mezi evropskými regiony, přístupem mladých lidí ke vzdělávání, ale také svými západními sousedy.

Bulharsko se chopilo předsednictví Rady EU a v následujícím půlroce se bude starat o hladký průběh jednání mezi ministry členských zemí. Ti by se měli tento rok dohodnout mimo jiné na podobě azylové a imigrační politiky EU, posunout dál vyjednávání s Velkou Británií či diskutovat o budoucnosti hospodářské a měnové unie.

Štafetu převzalo Bulharsko po Estonsku, které vyniká svou pokročilou digitalizací veřejné správy. Digitalizace také byla jedním z hlavních témat estonského předsednictví a bulharští kolegové v něm budou pokračovat. Posledních šest měsíců patřilo také jednáním o migraci a jednotném vnitřním trhu.

Trvalé kvóty na přerozdělování uprchlíků by nefungovaly, tvrdí europoslanci. Zhlédněte video >>>>

„Bulharsko se ujme předsednictví EU v klíčovém momentu pro celou Unii,“ píše bulharský premiér Bojko Borisov na svém facebooku. Zdůrazňuje přitom, že Bulharsko se nechá vést svým mottem „V jednotě je síla“.

Mládí vpřed

S nástupem Bulharska do čela Rady přicházejí nové priority, těmi budou zejména mladí lidé, zajištění ekonomického růstu a překonávání sociálních rozdílů mezi Evropany.

„Bulharské předsednictví bude podporovat občanské i politické zapojení mladých lidí do vytváření bezpečné, jednotné a mírumilovné společnosti,“ uvádí program bulharského předsednictví.

„Cílem bude zachovat evropské investice do vzdělávání a výzkumu, což bude zahrnovat i přístup ke vzdělávání a rozvoji dovedností v každém věku,“ informuje Bulharsko a upozorňuje, že v následujících letech budou ministři zemí hodnotit také program Erasmus +. Rozhodovat budou i o jeho budoucím financování.

https://twitter.com/CZSecStateEU/status/948100878929719296

Budoucí finanční rámec

A právě evropské finance jsou další důležitou prioritou Bulharska. Ekonomické otázky otevírá zejména v souvislosti se zahájením jednání o podobě víceletého finančního rámce pro období po roce 2020.

Rámec stanovuje mantinely rozpočtům EU v jednotlivých letech. Dále určuje maximální rozsah financí, které budou využity v jednotlivých oblastech, jako je například zemědělství, výzkum a inovace nebo bezpečnost a řízení migrace.

Bulharská vláda má v plánu otevřít také diskusi o budoucí kohezní politice EU. Rozdíly mezi evropským regiony je pro Bulharsko jednou z palčivých otázek, neboť chudoba zde hrozí až 40 % obyvatelstva, což je nejvíce v celé EU.

Sousedé EU

Během svého šestiměsíčního mandátu se Bulharsko zaměří také na spolupráci se zeměmi západního Balkánu, tedy s Albánií, Bosnou Hercegovinou, Černou Horou, Chorvatskem, Kosovem, Makedonií a Srbskem.

Předsednictví má v plánu podporovat v regionu nejen reformy vedoucí k míru a stabilitě zemí, ale také zlepšování jejich silnic a železnic. Západní Balkán by pak podle Bulharů měl s EU více spolupracovat i v oblasti energetiky či ve vzdělávání.

V období bulharského předsednictví se také očekává posun ve vztazích mezi Bruselem a Ankarou. Jak ale informoval EurActiv.com, Turecko je zklamané, že Bulhaři nezařadili do programu jednání summit mezi EU a Tureckem, jejichž vztahy v loňském roce výrazně ochladly.

Nejisté Bulharsko

Bulharská vláda povede Radu EU v době, kdy bude čelit hlasování o nedůvěře kvůli korupci. Vládnoucí proevropská strana premiéra Borisova čelí opozici sociálních demokratů a také kritice prezidenta Rumena Radeva.

Radev usiluje o silnější demokracii v zemi a také reformu justice, která podle něj není schopná čelit korupci na bulharské politické scéně. Podle informací EurActiv.com nebyl dosud žádný z politiků za korupci odsouzen.

Borisov je však se současným stavem spokojený a měnit jej nechce.