Rada Evropy kritizuje zákaz nošení burky v Belgii a Francii

zdroj: CreativeCommons.org

Rada Evropy, nejstarší evropská instituce zaměřující se na ochranu lidských práv, se ostře opřela do zákonů, které přijala francouzská a belgická vláda a které zakazují ženám, aby si na veřejnosti halily tvář do šátku nebo závoje.

Trestání žen, které si halí tvář do burky, není pro ně v žádném případě nijak „osvobozující“, prohlásil Thomas Hammarberg, komisař pro lidská práva Rady Evropy, instituce, jejíž historie sahá až do roku 1949.

Hammarberg ve své kritice narážel na legislativu, kterou do svých právních řádů nedávno přijala Belgie (EurActiv 15.7.2011) a Francie (EurActiv 11.4.2011).

Pokud se totiž žena ukáže v Belgii na veřejnosti s tváří zahalenou do islámské burky nebo nikábu (závoje, který na rozdíl do burky odhaluje oči), riskuje tím až sedmidenní pobyt ve vězení a pokutu ve výší 137 eur (přes 3.300 korun). Ve Francii za obdobný přestupek hrozí pokuta, která se šplhá až do výše 150 eur (přes 3,5 tisíce korun), a povinné absolvování kurzu občanské nauky.

Navíc zavedení podobných opatření zvažuje už i Švýcarsko a Nizozemsko, které pomalu následuje Rakousko a Dánsko.  

Hammarberg naopak tvrdí, že způsob, jakým se tento oděv, který v Evropě nosí jen malé procento žen, démonizuje, představuje „smutnou kapitulaci ve prospěch xenofobních předsudků“.

„Kvůli diskusi o burkách a nikábech se zapomíná na mnohem hlubší problémy mezikulturního napětí a rozdílů,“ argumentuje komisař.

Úplně jiný efekt?

Podle Rady Evropy zákaz nošení burky ve veřejných institucích, jako jsou například nemocnice nebo úřady, může vést k tomu, že ženy se budou podobným místům raději vyhýbat.

Instituce se v tomto tvrzení odvolává na zprávu nadace Open Society Fund, která zjistila, že od doby, kdy debata o zahalování si tváře na veřejnosti ve Francii začala, 30 z 32 dotázaných žen, které burku běžně nosí, mají zkušenosti se slovním, a v mnoha případech i fyzickým, napadením. Kvůli těmto zážitkům proto omezily svůj pobyt na veřejnosti.

Hammarberg je z tohoto důvodu přesvědčen, že zákaz nošení burek porušuje evropské lidskoprávní standardy, konkrétně pak právo na soukromí a osobní identitu. Stát by se měl už jen z principu vyvarovat přijímání legislativy, která by omezovala způsob oblékání, říká.

Do nového zákona, který začal ve Francii platit letos na jaře, si nedávno rýpnul i turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který zemi galského kohouta obvinil z porušování práva náboženské svobody.