Rada EU se shodla na nařízení o ochraně osobních údajů. Trialog může začít

Zdroj: Evropská komise

Ministři spravedlnosti EU dnes v Lucemburku schválili tzv. obecný přístup k nařízení o ochraně osobních dat, čímž zpečetili tříleté vyjednávání o prioritách jednotlivých zemí souvisejících s novou reformou. Státy se shodly například na podobě sankcí. Podle nich mají být stanoveny ve výši jednoho milionu eur nebo 2 % ročního obratu firmy.

Dnešní den je úspěchem jak pro Komisi, tak pro členské státy. Slavit může i lotyšské předsednictví, které si uzavření kompromisu mezi evropskými zeměmi stanovilo jako jednu z hlavních priorit. Závazek pro své půlroční funkční období splnilo a žezlo může předat Lucembursku, které ho v červenci nahradí.

„Tento pozitivní krok směrem k lepším a harmonizovaným pravidlům o ochraně dat vnímám jako výrazné povzbuzení,“ uvedl dnes místopředseda Komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.

Díky přijetí obecného přístupu může započít tzv. trialog mezi Komisí, Radou EU a Parlamentem, jehož vyústěním má být schválení reformy ochrany osobních údajů do konce roku. Vyjednávání mezi třemi institucemi bude odstartováno ve středu 24. června.

Výhodné pro spotřebitele i firmy

Reforma reaguje na obrovský technologický pokrok, jehož vedlejším účinkem se stalo i šíření osobních dat uživatelů internetu, ne vždy však známo kam. Údaje jsou totiž často využívány k jiným účelům, než k jakým je uživatelé původně poskytli. Evropská legislativa, která se problematice v současnosti věnuje, navíc letos oslaví dvacetileté výročí. Pro dnešní potřeby proto nemůže stačit.

„Občané a podniky si zaslouží moderní pravidla na ochranu údajů, která odpovídají nejnovějším technologickým změnám,“ řekla dnes česká eurokomisařka Věra Jourová, která má ochranu dat na starosti v Komisi.

Podle ní má být reforma výhodná jak pro spotřebitele, tak pro evropské společnosti.

„Vysoké standardy ochrany údajů přinesou větší důvěru spotřebitelů v digitální služby a podniky budou moci využívat jednotný soubor pravidel, která budou platná ve všech 28 zemích,“ uvedla Jourová.

Firmy však mají k nařízení mnoho výtek. Například jim vadí to, že jim z nové úpravy vyplynou další náklady.

Jeden milion eur nebo 2 % ročního obratu

Některé evropské firmy také nesouhlasí se zavedením sankcí při porušení povinnosti. Návrhy na jejich podobu se různily, evropští ministři spravedlnosti se nakonec dohodli na pokutách ve výši jednoho milionu eur, nebo 2 % celosvětového ročního obratu firmy.

Dnešní kompromis Rady také počítá s posílením tzv. práva být zapomenut, díky kterému budou internetová osobní data občanů EU v případě jejich žádosti smazána. Pokud navíc dojde k nabourání do osobních údajů, občan o tom musí být informován.

Novými pravidly se nově nebudou muset řídit pouze firmy pocházející z Evropy, ale i společnosti založené mimo ni.

Parlament byl rychlejší

Na dojednání společného postoje v Radě čekal více než rok Evropský parlament, který svou pozici schválil již v březnu minulého roku.

„Po více než ročním čekání je povzbuzující, že se konečně můžeme reformě ochrany osobních dat věnovat a že Parlament může začít vyjednávání s Radou,“ uvedl europoslanec (EFA/Zelení) Jan Philipp Albrecht.

Upozorňuje ale, že najít podobný názor s Radou nebude jednoduché a bude potřeba pohledy Parlamentu s Radou více sladit. Neshodnou se totiž v některých otázkách povinností pro firmy a spotřebitelských práv.

Autor: Eliška Kubátová