Rada EU schválila krizový fond pro státy i úlevy pro letecké společnosti

© Shutterstock

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci vyrovnat se s dopady koronavirové krize. Unijní země budou moci od středy začít čerpat peníze z nového fondu, který jim umožní přesunout nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion Kč) z politiky soudržnosti do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím. Aerolinky pak dočasně nebudou muset využívat své odletové a příletové časy na letištích. Uvedla to dnes Rada EU.

Fond navržený Evropskou komisí má členským zemím rychle otevřít cestu k penězům, které by musely vracet jako nevyčerpané nebo by jejich získání bylo vázáno časově náročnými podmínkami. Česko má z tohoto balíku dostat téměř 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy Kč). Nejvíce připadne Polsku, které by mělo získat 7,4 miliardy eur, druhé Maďarsko dostane 5,6 miliardy, Španělsko pak 4,1 miliardy eur. Nejvíce zasažená Itálie má obdržet 2,3 miliardy eur, méně než například Slovensko.

Země budou moci z fondu zpětně pokrývat náklady spojené s bojem proti koronaviru, které vznikly od 1. února. Podmínky pro čerpání peněz budou dost volné, aby umožnily co nejrychlejší a nejširší využití.

Finanční pomoc od EU by měla být co nejdříve dostupná a flexibilní s minimem administrativy, shodují se unijní země

Státy EU dnes vyzvaly Komisi, aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz ze strukturálních fondů na boj s koronavirem a jeho následky. Shodli se na tom unijní ministři během dnešní videokonference věnované kohezní politice.

Zrušení zákazů leteckého spojení v nedohlednu

Letecké společnosti, které se potýkají s drastickým úbytkem pasažérů či zákazy letů do některých oblastí, zase až do října nebudou muset létat s poloprázdnými letadly jen proto, aby si udržely odletové časy. Podle běžných pravidel musejí letecké společnosti využívat tyto takzvané sloty nejméně z osmdesáti procent, aby o ně následující rok nepřišly. Kvůli řadě omezení v letecké dopravě a cestovním ruchu v souvislosti s koronavirem ale přišla Evropská komise s návrhem, aby od 1. března tento požadavek nemusely aerolinky dodržovat.

Na lety do Číny nebo Hongkongu se výjimka vztahuje už od 23. ledna. Původní návrh počítal s ukončením její platnosti 30. června, s rostoucími odhady dopadů krize jej však členské země prodloužily až do 24. října, aby pokryl také očekávané výpadky v době obvykle velmi vytížených letních prázdnin.

„Dnes je už zřejmé, že tato krize v nejbližší době nepomine. Pozastavením pravidla ‚use it or lose it (nepoužité časy budou ztraceny)‘ až do října se pomůže zmírnit silný hospodářský dopad na letecké společnosti a poskytne se jim jistota během celé letní sezony,“ komentoval dnes shodu chorvatský ministr dopravy Oleg Butković, jehož země Radě EU nyní předsedá.

Návrhy už minulý čtvrtek jasnou většinou hlasů schválil Evropský parlament, v platnost by měly vstoupit po úředním zveřejnění v úterý.

Unie chce zabránit ekonomickým dopadům zákazu letů do USA, říká Michel

EU chce předejít ekonomickému dopadu měsíčního zákazu letů do USA, uvedl předseda summitů Michel. Podle diplomatických zdrojů americký prezident Trump o svém kroku s EU nejednal. Šéfka EK von der Leyenová na dnešek svolává krizovou schůzku klíčových členů svého týmu.