Rada bezpečnosti OSN je rozdělena ohledně nezávislosti Kosova

Členové Rady bezpečnosti OSN se neshodují v názoru na výsledky zprávy o budoucím statusu Kosova, která navrhuje, aby Kosovo získalo nezávislost pod mezinárodním dohledem. Vlastní zprávu o budoucnosti Kosova připravil také Evropský parlament.

Doporučení, která Radě bezpečnosti OSN předložil zvláštní vyslanec OSN Martti Ahtisaari 26. března 2007, byla podpořena NATO, EU a Spojenými státy. Ahtisaariho zpráva říká, že nezávislost Kosova s mezinárodním dohledem je pro Kosovo „jedinou schůdnou možností“, a varuje před obnovením srbské vlády v této oblasti, neboť by to mohlo způsobit „násilný odpor“.

Mezitím srbský premiér Vojislav Koštunica 28. března 2007 prohlásil, že Srbsko chce, aby se Ahtissarův plán „selhal“, a dal jasně najevo nesouhlas s nezávislostí Kosova.

Členové Rady bezpečnosti Rusko a Čína se postavily na stranu Srbska. I když ale Rusko uvedlo, že nepodpoří žádnou rezoluci, která by garantovala nezávislost Kosova na Srbsku, není jisté, zda by skutečně využilo práva veta.

Evropský parlament (EP) by měl dnes hlasovat o vlastní zprávě o Kosovu, kterou připravil poslanec Joost Lagendijk za frakci Zelených/Evropské svobodné aliance. Zpráva EP podporuje Ahtisaariho návrh, ale vyhýbá se explicitní zmínce o nezávislosti Kosova. Podporuje také budoucí začlenění Srbska a Kosova do Evropské unie.

Komisař pro rozšíření Olli Rehn zprávu EP přivítal a řekl: „Podstata rozhodnutí o Kosovu leží v evropské jednotě. Musíme i nadále podporovat prezidenta Ahtisaariho a jeho návrh s odpovídajícím rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN.“ Dále uvedl: „Není nutné rozhodnutí oddalovat. OSN řídí Kosovo už osm let. Status quo už je neudržitelný.“

Ministři zahraničí EU by měl o Kosovu diskutovat na neformálním setkání 30.–31. března 2007.

Rada bezpečnosti OSN by měla o rezoluci ohledně Kosova hlasovat v dubnu nebo v květnu. Je ale také možné, že hlasování bude odloženo díky rozdílným názorům na budoucnost Kosova.