Putin bude jednat v Bruselu, na stole je nejen Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin; zdroj: Rada EU

Vývoj v Ukrajině by mohl být hlavním sporným tématem dnešního (28. ledna) summitu EU-Rusko. Ruský prezident Vladimir Putin by ale mohl v Bruselu jednat také o uvolnění vízového režimu nebo o situaci Gazpromu v Evropě. Schůzka bude krátká, pro EU i Rusko má ale svůj význam.

Šéf Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy dnes v Bruselu čekají na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Krátce před zahájením zimní olympiády v ruském Soči se totiž bude konat summit EU-Rusko, který se měl původně odehrát už v prosinci. Právě olympiáda je přitom jedním z důvodů, proč jsou vzájemné vztahy Bruselu a Moskvy napjaté.

Rusko totiž čelí kritice západních států například za omezování práv homosexuálů. Kvůli porušování lidských práv řada významných politiků olympiádu bojkotuje.

Kdo za to může?

Očekává se ale, že výbušným bodem dnešního dvou- až tříhodinového jednání bude především aktuální situace v Ukrajině, kde se v listopadu rozhořely demonstrace proti politice prezidenta Viktora Janukovyče. Rozbuškou bylo jeho rozhodnutí nepodepsat asociační dohodu s EU.

Schůzky se zúčastní i vysoká představitelka pro zahraniční věci EU Catherine Ashtonová a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

EU je přesvědčena, že za dramatickým vývojem v Ukrajině stojí ruský tlak. Ruští představitelé naopak kritizují aktivitu evropských politiků, kteří podporují ukrajinské demonstrace a někteří z nich opoziční akce navštěvují. 

Podle evropského komisaře pro politiku sousedství Štefana Füleho navíc budou chtít unijní politici ruskému prezidentovi vysvětlit, že asociační dohoda s Ukrajinou není pro Rusko žádná hrozba.

„Naše vztahy se sousedy nejsou otázkou soutěže a nejsou budovány na úkor Ruska,“ citovala ho ČTK. Podle eurokomisaře naopak může Rusko na dobrých sousedských vztazích získat.

Zrušme víza

Summit se ale nemusí týkat jen Ukrajiny. EU a Rusko mají mezi sebou řadu dalších nevyřešených témat.

Již déle než rok například Evropská komise vyšetřuje ruského vývozce zemního plynu Gazprom kvůli podezření, že plynárenský gigant zneužívá svou dominantní pozici na trzích střední a východní Evropy.

Dlouhodobě probíhá také jednání o uvolnění vízového režimu, což je otázka, která patří k ruským prioritám. Evropská unie připouští, že by bylo možné zrušit vízové povinnosti pro krátkodobé cesty, Rusko by ale například muselo zavést biometrické cestovní pasy.

„Rusko nadále zůstává nejvýznamnějším sousedem EU,“ připomíná analytik Václav Lídl.

V blízké době by pak mělo mezi Unií a Ruskem dojít k podpisu nové smlouvy o partnerství a spolupráci. Podobné dohody podepsala EU v 90. letech i s dalšími zeměmi bývalého SSSR. Jejich cílem je upevňovat demokracii a ekonomický rozvoj těchto států.  

„Původní smlouva byla podepsána v roce 1994 a zejména po nedávném vstupu Ruska do Světové obchodní organizace je již značně neaktuální,“ vysvětluje analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Lídl.  

Strategická diskuze

Setkání evropských a ruských představitelů se bude tentokrát konat v jiném formátu než obvykle. Namísto dvoudenního summitu půjde o poměrně krátkou schůzku.

Lídři by se přitom měli zaměřit na „strategickou diskuzi“ o důležitých tématech, naplánovala evropská diplomacie. Jak již bylo naznačeno, o důležitá témata by neměla být nouze.  

„I přes to, že se zájmy Moskvy a Bruselu někdy liší, Rusko nadále zůstává nejvýznamnějším sousedem EU a jedním z jejích klíčových obchodních a bezpečnostně-politických partnerů,“ říká k tomu Lídl.

Jako rovný s rovným

Ruským politikům prý summity s EU mimo jiné pomáhají zvyšovat prestiž. „Pokud se s nimi zástupci Unie dvakrát za rok sejdou na nejvyšší úrovni, mohou tvrdit jak doma, tak v zahraničí, že jednali o budoucnosti evropského kontinentu a světové politice jako rovný s rovným,“ sdělil redakci.

„Málokdo si pak vzpomene, že Rusko nemá takovou politickou váhu jako kdysi Sovětský svaz a že jeho HDP je takřka totožný s italským,“ dodal.

Autor: Adéla Denková