Ptačí chřipka je již v Evropské unii

ptačí chřipka

Řecko je první zemí Evropské unie, kde se objevila ptačí chřipka. Virus byl objeven v krocanovi chovaném na soukromé farmě na egejském ostrově Ouinouses, vzdáleném dva kilometry od tureckého pobřeží.

Protilátky chřipky byly podle aténského veterinárního institutu objeveny u jednoho z devíti ptáků, kteří byli o víkendu posláni na testy. Zatím není jasné, zda se jedná o obávaný virus H5N1.

Ostrov Ouinouses je nyní v karanténě, inspektoři prověřují farmy na blízkém ostrově Chios.

O situaci způsobené ptačí chřipkou a obávané pandemii dnes budou jednat ministři zahraničních věcí EU v Lucemburku (viz Ministři zahraničních věcí budou jednat o ptačí chřipce). Komisař pro zdraví Markos Kyprianou zřejmě vyzve členské státy, aby vytvořily rezervy vakcín pro 25% své populace. Takové množství vakcín v současné době nemá žádný členský stát k dispozici. Ministři zřejmě také vyzvou k lepší globální spolupráci v boji proti ptačí chřipce.

Státy EU včetně České republiky mezitím pokračují v posilování preventivních opatření. Do Česka výrobci vakcín přislíbili koncem října a počátkem listopadu dovézt dalších 125.000 očkovacích dávek proti běžné chřipce k dosavadnímu půlmilionu. Běžná protichřipková vakcína podle odborníků před ptačí chřipkou neochrání, může ale zabránit tomu, aby se virus ptačí chřipky, který se dosud z člověk na člověka nepřenáší, zkřížil s virem běžné chřipky.

Zvýšenou poptávku po protichřipkových vakcínách v Česku způsobila již minulý týden zpráva, že se ptačí chřipka objevila v Rumunsku a v Turecku. Nové vakcíny mají být určeny především rizikovým skupinám, jako jsou nemocní a staří lidé.

Pro případ rozšíření ptačí chřipky má Česko připravený pandemický plán. Podle něj by mělo mít zásobu léků proti ptačí chřipce pro rizikové skupiny a lidi nezbytné pro chod státu, což je 1,7 milionu obyvatel.

V rámci prevence se rovněž v ČR rozšiřuje vyšetřování ptáků a drůbeže. Veterináři stanovili oblasti, kde se mohou zdržovat migrující ptáci zejména z centrální a východní Asie, Kaspického a Černého moře, a ověřují způsob chovu v blízkých farmách. České úřady přitom vyzývají občany ke klidu; podle náměstka Jiřího Koskuby, který je pověřen vedením Ministerstva zdravotnictví, v tuto chvíli Česku epidemie ptačí chřipky nehrozí.

Evropská unie sleduje také situaci v Chorvatsku. K vyšetření do veterinárního institutu tam bylo posláno deset mrtvých špačků, které nedaleko Záhřebu našli místní občané.

Ptačí chřipka si od roku 2003 vyžádala více než 60 obětí v Asii. Existují obavy, že pokud virus H5N1, který ji může způsobovat, zmutuje do formy přenosné z člověka na člověka, mohly by na chorobu zemřít miliony lidí na celém světě.

Prevence: Jako prevence proti ptačí chřipce je považováno nepodceňování počínajícího nachlazení. V případě nachlazení a rýmy se doporučuje nepřetěžovat organismus a nemoc rozhodně nepřecházet. Je třeba se v klidu doma vyléčit. Nebezpečí nakažení potravou je zanedbatelné.