Prvnímu dni summitu EU dominovala Sýrie a Rusko

summit EU

© European Union 2016

Evropští lídři se sešli v Bruselu, aby projednali klíčové otázky EU. Ve čtvrtek 20. října se jednání zaměřilo na krizovou situaci v Sýrii, problematiku Ruska a migraci z Afriky.

Jedním z ústředních témat čtvrtečního summitu EU byla krizová situace v syrském Aleppu. Město čelí bombardování ze strany vládnoucího režimu a Ruska, což Evropská rada silně odsoudila. Na nových sankcích se sice evropští lídři neshodli, nevyvrátili však ani jejich možné budoucí uplatnění.

S touto pozicí souhlasí i česká vláda. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je situace v Aleppu humanitární katastrofou. „Klíčové je, aby Rusko dostalo své odpovědnosti,“ okomentoval záležitost Sobotka.

Krize v Aleppu však nebyla jediným tématem summitu, ve kterém Rusko představuje problematického aktéra. Předseda Evropské rady Donald Tusk upozornil, že vztahy mezi EU a Ruskem jsou stále více napjaté.

„Je zřejmé, že ruskou strategií je oslabit EU,“ prohlásil Tusk. Upozornil přitom na narušování vzdušného prostoru některých evropských zemí, dezinformační kampaně, kybernetické útoky nebo vývoj ve vyšetřování sestřelení malajského letadla na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem.

Pro premiéra Sobotku je v souvislosti s Ruskem nejdůležitější stabilizace Ukrajiny, což také na summitu EU zdůraznil.

„Asertivní chování Ruska je nadále velký problém pro vztahy mezi EU a Ruskem. Na druhou stranu není možné Rusko izolovat, musíme se snažit vést s ním dialog,“ dodal český premiér.

Sobotka také připomněl, že Evropská unie nabídla Ukrajině asociační dohodu a měla by vůči ní plnit své závazky.

Po uzavření balkánské trasy je výzvou migrace z Afriky

Kromě problematiky Ruska a Sýrie se evropští lídři věnovali migrační krizi. Přestože díky uzavření balkánské migrační trasy se podařilo snížit počet migrantů na východě Evropy až o 98 %, jižní cesta vedoucí z Afriky do Itálie stále představuje problém.

Nejvyšší představitelka EU Federica Mogheriniová proto zahájila jednání s několika africkými státy, ze kterých uprchlíci proudí. Pokrok při řešení migrační krize bude jedním z hlavních témat následujícího prosincového summitu EU.

Visegrádská čtyřka je podle Sobotky stabilizačním prvkem EU

Čtvrtečního summitu se také zúčastnila premiérka Velké Británie Theresa Mayová, která potvrdila, že Británie aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU do března 2017. Další podrobností týkající Brexitu však evropští lídři neprojednávali.

Podle premiéra Sobotky je říjnový summit EU důkazem, že Visegrádská skupina není ve vyjednávání v rámci Unie problematickým aktérem.

„Dnes se ukazuje, že tu situaci komplikují zejména starší státy EU. Visegrádská čtyřka je docela stabilizačním prvkem, co se týče fungování EU,“ zhodnotil Sobotka vyjednávání na evropské úrovni.

Zdůraznil přitom nejen nejednotnost Belgie při schvalování dohody CETA, ale také brexit či odmítavý postoj Nizozemska k asociační dohodě s Ukrajinou.