Průzkum: Odchod Polska z EU podporuje téměř 17 procent Poláků

© Pixabay

Skoro 17 procent Poláků si myslí, že Polsko by mělo vystoupit z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu agentury SW Research, který zveřejnil deník Rzeczpospolita. Opačný názor vyjádřilo téměř 63 procent dotázaných.

Nejzáporněji se k případnému odchodu Polska z EU v průzkumu stavěli padesátníci a lidé vysokoškolsky vzdělaní, jakož i lidé s nižšími příjmy, zatímco pro odchod byli spíše muži než ženy (v poměru 22 ku 12 procentům) a více než pětina obyvatel malých měst s méně než 20.000 obyvateli.

Zpravodajský server Onet.pl připomněl tři obdobné průzkumy z konce loňského roku, ve kterých se pro odchod z EU vyslovilo od sedmi do 11 procent dotázaných. Průzkum pro list Rzeczpospolita tak ukázal dosud nejvyšší zaznamenaný podíl přívrženců „polexitu“ (odchodu Polska z EU). Jiné průzkumy ale podnikly jiné agentury a také se konaly za odlišných politických okolností, upozornil server.

Sama Rzeczpospolita dala na polské poměry vysoký podíl odpůrců Unie v průzkumu do souvislosti s oživením debaty o polexitu kvůli nedávnému nálezu ústavního soudu, že polské ústavě odporuje unijní předpis, na jehož základě mají členské státy unie plnit předběžná opatření Soudního dvora EU.

Tento nález vedl řadu komentátorů k tvrzení, že Polsko ještě nikdy nebylo tak blízko odchodu z Unie, a to už kvůli samé logice událostí, na kterou budou mít racionálně myslící lidé čím dál menší vliv a bez ohledu na záměry a plány Varšavy a Bruselu.

Spor EU a Polska ohledně reformy justice se vyostřuje. Soudní dvůr rozhodl o dalším porušení unijního práva 

Soudní dvůr EU dnes vydal rozsudek o disciplinárním režimu polských soudců. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou rozhodl, že je polský režim v rozporu s právem EU.

Opozice obvinila vládu a vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, že chystají odchod Polska z Unie, premiér Mateusz Morawiecki naopak ujišťoval, že žádné riziko polexitu nehrozí, je to prý jen politická fantazie. „Tady není ani riziko, ani žádný takový záměr. Je to jen svérázná politická emoce, kterou se naši protivníci snaží vyvolat,“ uklidňoval.

„Zdá se nám, že odchod z EU by byl stejný proces, jaký se odehrál v Británii, ale není tomu tak. Stačilo by k tomu 48 hodin,“ upozornil právník Michal Wawrykiewicz. K polexitu by totiž podle zákona o mezinárodních smlouvách z roku 2000 stačilo, aby příslušný návrh schválila vláda a následně jej přijal i Sejm, dolní komora parlamentu, prostou většinou hlasů za nadpoloviční účasti poslanců. Pak už by stačil prezidentův podpis a Polsko by bylo venku z EU, vysvětlil podle Onetu.

„Věřím, že to naprosto není možné. Každý krok režimu vyhrocuje situaci, ať je to spor o ústavní soud, o interrupce, nezávislé soudy či o televizi TVN. Odchod z EU by vyvolal tak obrovské protesty, že vláda se toho bojí, a tak myslím, že to nikdy neudělá,“ dodal Wawrykiewicz.