Průzkum: Europoslanci častěji využívají sociální sítě, efektivita osobního setkání upadá

zdroj:shutterstock.com; autor: Twin Design

Obliba nových médií kvete na všech frontách, a to i mezi europoslanci, kteří je využívají jako komunikační kanály, ale také jako zdroje informací. Vyplývá to z nového průzkumu, který včera vydala společnost FleishmanHillard. Žebříček vede Facebook a Twitter, které každým rokem využívá čím dál víc europoslanců.

Jak nejlépe se dají zastihnout poslanci Evropského parlamentu? Přes sociální média, a to především prostřednictvím Facebooku nebo Twitteru. Potvrzuje to aktuální průzkum společnosti FleishmanHillard, která v období od dubna do června vyzpovídala 100 europoslanců, včetně těch českých.

Z nové studie vyplývá, že využívání sociálních sítí jako komunikačního prostředku výrazně narostl. Například Facebook byl v roce 2011 považován za efektivní způsob komunikace pro 61 % europoslanců, dnes to je již 95 %. Mnohem větší nárůst však zaznamenal Twitter, jehož důvěra v tomto ohledu stoupla z 31 % v roce 2011 na dnešních 88 %.

Průzkum potvrzuje naše přesvědčení, že digitální kanály jsou neopomenutelným komunikačním médiem

„Průzkum potvrzuje naše přesvědčení, že digitální kanály jsou pro naše klienty důležitým a neopomenutelným komunikačním médiem, a to i v případě poměrně konzervativní cílové skupiny, jakou jsou poslanci Evropského parlamentu,“ uvádí ředitel FleishmanHillard Praha Radek Maršík.

Jak průzkum ukazuje, sociální sítě jsou pro europoslance také důležitým zdrojem informací. Na prvním místě je s 88 % opět Facebook, který se 76 % následuje Twitter, jenž 30 % europoslanců uvádí také jako nejrychlejší zdroj informací.

Doba se mění

Využívání sociálních médií je velmi oblíbené například u českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL/EPP).

Sociální sítě se staly díky jednoduchosti běžným způsobem komunikace mezi politiky a voliči

„Jako europoslanec využívám především Facebook, Twitter a zčásti také Google+. Zejména první dvě uvedené mi umožňují komunikaci s větším množstvím lidí,“ řekl Zdechovský redakci.

Podle něj je zcela pochopitelné, že nejen europoslanci, ale i další politici využívají sociální sítě více, než tomu bylo před čtyřmi lety.

„Doba se posunula a sociální sítě se staly díky své snadné ovladatelnosti a jednoduchosti běžným způsobem komunikace mezi politiky a voliči,“ dodává.

Jsou sociální sítě víc efektivní než osobní kontakt?

Zatímco komunikace skrz nová média jen kvete, tradiční způsob jednání z očí do očí podle průzkumu upadá. V roce 2011 považovalo osobní setkání za efektivní 95 % europoslanců, dnes už to je pouze 87 %.

S tímto výsledkem průzkumu se však europoslanec za EPP zcela neztotožňuje. „Sociální sítě nemohou úplně nahradit osobní setkání, a není proto možné přisuzovat sociálním sítím větší význam, než ve skutečnosti mají,“ upozorňuje Zdechovský, jehož komunikace na sociálních sítích neprobíhá podle jeho slov na úkor osobních schůzek s lidmi.

„Běžně se účastním setkání se svými spolustraníky i besed s občany a rozhodně nevnímám osobní setkání jako méně efektivní.“

Autor: Eliška Kubátová