Projev Verhofstadta: Skoro jako reklama na Parlament

zdroj: Evropský parlament

Peprný projev šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta nenechala chladným nejen řeckého premiéra, na kterého byl projev směřován, ale i sociální sítě. Vystoupení zaujalo i řadu analytiků a komentátorů. Podle Kryštofa Kruliše (AMO) lze Verhofstadtův projev považovat nejen za skvělou reklamu pro liberální frakci, ale i pro celý Evropský parlament. Nastavení zrcadla by prý mohlo být přínosné i pro Řeky samotné.

Ve středu si řecký premiér Alexis Tsipras vyslechl z úst šéfa frakce liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta velmi emotivní projev o strukturálních reformách, které současná řecká vláda zatím pouze slibovala.

„Jsem naštvaný, protože stále mluvíte o reformách, ale my jsme zatím žádné konkrétní návrhy na reformy neviděli,“ uvedl předseda ALDE na adresu Tsiprase. „To nejste Vy, kdo bude platit účet, budou to obyčejní řečtí občané.“

Na úvod také nastínil situaci posledních několika let, která v současnosti ústí v stále pravděpodobnější možnost řeckého odchodu z eurozóny. „Posledních pět let jsme s podporou lidí z krajní pravice náměsíčně kráčeli vstříc Grexitu. Posledních několik měsíců vstříc Grexitu běžíme.“ 

„Ukažte, že jste skutečný vůdce, a ne falešný prorok. Udělejte to!“

Poté dal Verhofstadt Tsiprasovi návod, jak by podle něj měly následující kroky a především reformy řecké vlády vypadat. „V následujících 48 hodinách musíte přijít s hlubokými strukturálními reformami. Mluvím o precizním plánu, o jasném kalendáři,“ řekl během svého vystoupení s tím, že už není možné předkládat pouhé úmysly.

Na závěr peprného projevu přidal řeckému premiérovi otázku k zamyšlení. „Jak chcete, aby se na Vás vzpomínalo? Jako na volební omyl, který své lidí ještě víc ožebračil, nebo jako na revolučního reformátora?“

„Ukažte, že jste skutečný vůdce, a ne falešný prorok. Udělejte to!“ křičel Verhofstadt.

Reklama na Evropský parlament

Určitě to v Evropském parlamentu nebyl první projev plný emocí, na vystoupení šéfa ALDE však bylo něco mimořádného. Svědčí o tom poměrně velký zájem na sociálních sítích, a to i mezi těmi, kteří se o evropskou politiku příliš nezajímají. Na serveru YouTube má za dva dny téměř 600 tisíc zhlédnutí.

„Projev mě také zaujal. Přijde mi skoro jako reklama na Evropský parlament,“ okomentoval Verhofstadtovu středeční emotivní řeč analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš.

„Pokud by projevy byly takové, věřím, že by Parlament mohl mít ještě šanci na obrození své pověsti u voličů v Evropě“

„Takový projev i vzhledem k jeho zasvěcenosti do řeckých reálií od belgického poslance si nezadá s tím, jaký projev bychom čekali například u federálního parlamentu, ve kterém by se řešil problém jednoho ze států federace,“ řekl redakci Kruliš. V závěru svého projevu totiž Verhofstadt zavzpomínal i na řeckého státníka z první poloviny 20. století Eleftheriose Venizelose. Ten byl podle šéfa ALDE skutečný lídr a revolucionář, který zemi modernizoval.

„Zároveň skvělá reklama pro ALDE. Pokud by projevy byly takové, věřím, že by Parlament mohl mít ještě šanci na obrození své pověsti u voličů v Evropě,“ uvedl analytik AMO.

I čeští europoslanci za ALDE projev svého šéfa na sociálních sítích komentovali a sdíleli. Mezi nimi i europoslanec Pavel Telička. „To vystoupení opravdu stojí za to, jak po stránce osobnostní, tím myslím, co je to za člověka a jak umí strhnout pozornost v Parlamentu, ale především po stránce obsahové,“ doporučuje zhlédnutí videa s projevem Verhofstadta Telička na svých internetových stránkách.

Projev je přínosný pro Řeky samotné

Verhofstadtovo vystoupení podle Kruliše také shrnuje, jaký je liberálně ekonomicky přístup k řešení řecké otázky, a to z hlediska Řecka samotného.  

„Řekům to dává možnost zamyslet se nad sebou samými a to v podání, které se jim snaží pomoci“

„Pro zemi, kde je politická scéna již opravdu v politickém extrému a centristické liberální síly v zemi jsou velmi slabé, je takovéto nastavení zrcadla velmi zajímavé a přínosné. Řekům to dává možnost zamyslet se nad sebou samými, a to v podání, které se jim snaží pomoci,“ tvrdí analytik AMO.

Důrazem na setrvání Řecka v eurozóně byl projev vlastně i odrazem politického mainstreamu současné většiny v Parlamentu, tvrdí Kruliš.

„Libertariáni, jako je česká strana Svobodní, více akcentují možnost z eura vystoupit, projev proto ukazuje i to, kde se vede dělicí linie mezi centristickým liberalismem a dalšími odnožemi liberálního myšlenkového proudu, který se v rámci EP nacházejí v euroskeptické opozici,“ řekl redakci.

Autor: Eliška Kubátová