Proevropská většina v europarlamentu „staví plot“ okolo Patriotů

© Pixabay

Proevropské síly v Evropském parlamentu se dohodly, že zabrání členům nově založené krajně pravicové skupiny Patrioti pro Evropu, aby se dostali do vedení jakéhokoli parlamentního výboru. Webu Euractiv.com to potvrdily dva zdroje z této instituce. Menší stopku chce vznikající „proevropská většina“ vystavit také frakci ECR.

„Evropská lidová strana (EPP), socialisté (S&D) a liberálové (Renew) se dohodli na uplatnění ,cordon sanitaire‘ (,sanitárního kordonu‘ – zamezení tomu, aby se nějaká politická síla podílela na moci, její izolace, pozn. red.), pokud jde o nově ustavené výbory Evropského parlamentu,“ řekl Euractivu zdroj z S&D.

V tomto případě se tato „izolace“ týká nově vzniklé frakce Patrioti pro Evropu, kam patří také europoslanci za ANO a koalici Přísahy a Motoristů. V minulém období se stejné „opatření“ uplatňovalo vůči dnes už zaniklé krajně pravicové skupině Identita a Demokracie.

Tuto novou dohodu mezi třemi skupinami, které mají podle posledních čísel sílu 400 křesel v 720členném Parlamentu, potvrdil redakci Euractiv.com také jeden z představitelů EPP.

Politické skupiny jednaly o svých prioritách a formování výborů Evropského parlamentu v pondělí (8. července) večer.

Zdroje serveru Euractiv také uvedly, že Evropští konzervativci a reformisté (ECR), vedení italskou premiérkou Giorgiou Meloni, by rádi usedli ve vedení výboru LIBE, který se zaměřuje na občanské svobody, spravedlnost, vnitřní věci a také ochranu právního státu. Členem frakce ECR je přitom konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), která během své vlády oslabovala právní stát v Polsku.

Přestože na věc nepanoval úplně jednotný názor, jeden z představitelů S&D se nechal slyšet, že progresivní síly udělají maximum pro to, aby zabránily ECR získat předsednictví ve výboru LIBE.

„Socialisté, liberálové, zelení, levice a část EPP v žádném případě nechtějí, aby ECR tento výbor získala, a my uděláme vše pro to, abychom je zablokovali,“ uvedl zástupce socialistů.

„Chápeme, že EPP se chce Meloni zavděčit a udržet si ji nablízku, ale LIBE opravdu ne,“ dodal zdroj.

Podle seznamu, do kterého nahlédl Euractiv, by lidovci chtěli vést výbor pro zahraniční věci (AFET), výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT), výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), výbor pro rybolov (PECH) a (pod)výbor pro veřejné zdraví (SANT).

Socialisté mají zase zájem o výbor pro mezinárodní obchod (INTA), výbor pro hospodářství a měnu (ECON), výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), jakož i o výbor pro regionální rozvoj (REGI) a výbor pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM).

ECR by ráda vedla rozpočtový výbor (BUDG) a petiční výbor (PETI). Podle aktuální dohody platí, že do čela výborů by měli usednout i zástupci liberálů, zelených a levice.

Seznam výborů, které existovaly v uplynulém období, je k dispozici zde. V novém europarlamentu se však jejich podoba může více či méně lišit.

Kalendář