Prodi chce novou středovou evropskou stranu

Předseda Evropské komise Romano Prodi, který plánuje návrat do italské politiky jako vyzyvatel Silvia Berlusconiho v příštích parlamentních volbách, usiluje o vytvoření nové středové frakce v Evropském parlamentu. Tato strana by měla spojit Evropské liberální demokraty (ELDR), italskou středo-levicovou stranu a umírněné francouzské konzervativce.

To, že Svaz pro francouzskou demokracii (Union pour la démocratie française, UDF, EPP-ED) chce spolu s Levicovými demokraty (PDS, PES) Romana Prodiho vytvořit na půdě Evropského parlamentu proevropskou středovou stranu, je známo už minimálně od února. Předseda UDF François Bayrou se tehdy domluvil s Prodiho Levicovými demokraty. Nejasný ale zůstal vztah případné nové formace ke středovým Evropským liberálním demokratům (ELDR). Jednání, která po určitý čas vázla, se znovu rozběhla díky Prodiho osobní angažovanosti. Minulý týden se setkal s předsedou liberálů Grahamem Watsonem a předsedou UDF Françoisem Bayrouem.

Nová strana zatím nemá jméno. Graham Watson uvedl, že z názvu bude patrně vypuštěno slovo liberální, protože to má v jižních státech nádech tvrdé pravicové ekonomické politiky. Vznikne v podstatě až po červnových volbách do EP a měla by doplnit dvojici největších frakcích v EP – Evropskou lidovou stranu-Evropské demokraty (EPP-ED) a Evropské socialisty (PES). Evropští liberální demokraté mají momentálně 67 křesel. Očekává se, že nová strana by mohla dosáhnout většího zisku.

Jak UDF, tak PDS se domnívají, že dvě vedoucí frakce v Evropském parlamentu – EPP-ED a PES – se nacházejí v krizi a mají problém najít jednoznačnou proevropskou identitu. Evropská lidová strana, tradiční platforma proevropských křesťansko-demokratických stran, se v roce 1992 rozšířila o britské Konzervativce, kteří jsou například proti evropské ústavní smlouvě, a v roce 1997 o Berlusconiho stranu Forza Italia, která rovněž patří mezi euroskeptické strany. Nadcházející rozšíření toto tříštění ještě posílí, protože členy frakce EPP-ED se stanou některé více či méně euroskeptické strany z přistupujících zemí, například česká ODS. Ani na půdě Strany evropských socialistů, jejímž členem je Prodiho PDS, nepanuje názorová jednota, hlavně ve vztahu k evropské ústavě.