Připraví „neznámá“ Jourová londýnské finančníky o tučné odměny?

Věra Jourová; zdroj: Úřad vlády.

Česká kandidátka na evropskou komisařku Věra Jourová v případě schválení do svého portfolia dostane i dohled nad odměnami v evropských bankách a spořitelnách. Tuto pravomoc měl podle původních očekávání získat potenciální britský komisař Jonathan Hill. Snahy Londýna o ochranu zájmů svého finančního centra ve čtvrti City tak můžou přijít vniveč.

Lordu Jonathanu Hillovi v Evropském parlamentu moc nevěří. Bruselští zákonodárci zpochybňují jeho kompetence bývalého PR konzultanta na post komisaře pro finanční služby a bojí se, že bude v Evropské komisi prodlouženou rukou britského ministra financí George Osborna. Pochyby také vyvolává jeho kritický postoj k evropské integraci. „Nedokážu si představit, že by se svými radikálně protievropskými názory získal v Parlamentu většinu,“ řekl o něm v červenci předseda zákonodárného sboru Martin Schulz.

Minulý týden se objevily informace, podle kterých designovaný předseda Komise Jean-Claude Juncker z Hillova portfolia vyňal dohled nad odměnami ve finančnictví. Mnozí komentátoři to chápou jako krok k usmíření Evropského parlamentu. Má se tak snížit riziko, že zákonodárci Lorda Hilla na místo komisaře nepustí.

Britští představitelé dle informací deníku Financial Times o přesunu pravomocí při vyjednávání nevěděli. Podle Junckerovy tiskové mluvčí Natashy Bertaudové je tato informace veřejně známá od 10. září, kdy designovaný předseda oznámil jména a kompetence komisařů, médiím ale unikla. K rozhodnutí prý mělo dojít ještě před jmenováním Hilla do Junckerovy Komise.

Přesouvá se celé oddělení

Dohled nad finančními odměnami se v rámci oddělení práva obchodních společností přesune pod patronaci komisariátu pro spravedlnost, spotřebitelské otázky a rovné příležitosti. A ten by po případném schválení Evropským parlamentem mohla vést česká kandidátka Věra Jourová.

Získá tak moc nad oblastí, která je pro britskou vládu zásadní. Čtvrtá směrnice o kapitálových požadavcích totiž přes odpor Londýna zavedl strop na odměny finančníků ve výši ročního platu. Ten ale instituce finančního centra City obcházejí zvýšenými náhradami.

Pokud by úřad Věry Jourové při evaluaci směrnice v roce 2016 dospěl k názoru, že takové praktiky porušují evropskou legislativu, musela by současná česká ministryně pro místní rozvoj zahájit proti Londýnu soudní řízení. Zmíněné směrnici konzervativní vláda Davida Camerona tvrdě odporuje, protože bankovnictví je klíčovým pilířem britské ekonomiky.

Financial Times píše, že Jourová je pro City „neznámá kvantita“ a zdůrazňuje také její měsíční pobyt ve vazební cele v roce 2006 kvůli nepotvrzenému podezření z korupce. Místní lobbisté se snaží zoufale zjistit její názory na problematiku finančních odměn. Ty ale nejsou veřejně známé i kvůli tomu, že se Jourová na toto portfolio nepřipravovala.

V kompetenci Lorda Hilla by ovšem byla případná změna legislativy upravující kompetence bankéřů. Podle bruselského zdroje agentury AFP by ale do ní mluvila i Jourová. Představitelé britské vlády doufají, že pravomoci komisařů se do jejich nástupu do funkcí ještě budou měnit.

Autor: Jan Pavec