Případný neúspěch ve Vilniusu příklon Ukrajiny k EU nezpochybní, říká expert

Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč; zdroj: Rada EU

Už za dva týdny by mohla Ukrajina na summitu Východního partnerství podepsat asociační dohodu s EU. V cestě zatím stojí osud bývalé premiérky Julije Tymošenkové. K rozuzlení pravděpodobně dojde na poslední chvíli. Bude záležet na tom, jestli ukrajinští poslanci schválí zákon, který by političce umožnil vycestovat do Německa. I když ale Brusel a Kyjev dohodu nepodepíšou, na orientaci Ukrajiny by to mnohé změnit nemělo, domnívá se expert z Ústavu mezinárodních vztahů.

K podpisu asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou na summitu Východního partnerství ve Vilniusu pravděpodobně nedojde. Alespoň si to podle citací evropských médií myslí řada unijních diplomatů. Zdroje z Kyjeva na druhé straně uvádějí, že na Ukrajině často dojde k rozuzlení důležitých problémů na poslední chvíli.  

Čas se každopádně krátí. Původně se očekávalo, že ukrajinský parlament tento týden rozhodne o osudu premiérky Julije Tymošenkové, která byla v roce 2010 odsouzena k sedmi letům vězení a v EU je její odsouzení chápáno jako politicky motivované. V parlamentu ležely tři různé návrhy zákona, který by umožnil její propuštění na léčení do Německa (EurActiv 11.11.2013). Během včerejšího (13. listopadu) zasedání ale poslanci žádný takový zákon nepřijali.

Její propuštění je přitom podmínkou Bruselu k podepsání asociační smlouvy, jejíž nedílnou součástí je také dohoda o volném obchodu. Ukrajinský parlament proto na přijetí zákona dostal ještě jeden pokus a poslanci by měli o Tymošenkové rozhodnout do 19. listopadu.

Už den před tím přitom v Bruselu zasedá Rada ministrů zahraničí, která má rozhodnout, zda byly podmínky pro podepsání dohody splněny či ne. Doporučující zprávu pro rozhodnutí vypracovává mise bývalého předsedy Evropského parlamentu Pata Coxe a bývalého polského premiéra Aleksandera Kwaśniewského. Samotný summit se koná 28. a 29. listopadu.

„EU v minulosti učinila řadu vstřícných kroků a naznačila, že nechce problém ve vzájemných vztazích redukovat jenom na osobu Julije Tymošenkové. Nicméně unijní lídři očekávají, že Ukrajina také učiní alespoň minimální vstřícné gesto. Toho se ale zatím nedočkala,“ komentuje poslední vývoj ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl.  

Času dost

Pokud dohoda podepsána nebude, bude odložena na později, řekl novinářům litevský premiér Algirdas Butkevicius, jehož země v současné době předsedá Radě EU.

Podle Kratochvíla by nepodepsání dohody znamenalo na symbolické rovině fiasko. „Vilniuský summit se stal jakousi mantrou a je vnímán jako potenciální předěl ve směřování Ukrajiny. Pokud by tedy dohoda podepsána nebyla, vyjednávání s Ukrajinou se na dlouhé měsíce zpomalí, ne-li zcela zastaví,“ řekl EurActivu.

Podle expertů také hrají roli volby do Evropského parlamentu, které se očekávají v květnu. Mandát příští rok končí i současné Evropské komisi. EU by se tak k celé záležitosti pravděpodobně nedostala před prezidentskými volbami na Ukrajině, které proběhnou v roce 2015.

Premiér Litvy nicméně neztrácí optimismus. Do konce listopadu je podle něj dost času a parlament má ještě šanci zákon schválit. Podle kyjevských zdrojů EurActivu by navíc měla EU chápat, že na Ukrajině dochází k některým důležitým rozhodnutím na poslední chvíli. Tymošenková by tak například mohla být propuštěna na základě prezidentské milosti, kterou by jí Janukovyč mohl udělit k jejím narozeninám 26. listopadu, dozvěděla se bruselská redakce.  

Ruská karta

Není tajemstvím, že od dohody s Evropskou unií se Kyjev snaží odradit Rusko. To by raději vidělo Ukrajinu jako součást své Celní unie, kterou tvoří společně s Kazachstánem a Běloruskem (EurActiv 14.8.2013).

Ukrajinská opozice se podle médií domnívá, že dohodu s Evropskou unií na konci listopadu prezident Janukovyč nepodepíše také právě kvůli tlaku ze strany Ruska. O víkendu přitom prezident jednal v Soči se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. O čem spolu hovořili, není známo. Podle Janukovyčova mluvčího šlo o vzájemné obchodní vztahy a jejich souvislost s očekávaným summitem.  

Že by ale případné nepodepsání asociační dohody znamenalo příklon Ukrajiny k Rusku, to považuje Petr Kratochvíl za nepravděpodobné. „Ukrajinské vedení často rozehrává kartu vztahů s Ruskem. Ekonomické zájmy, které stojí za prezidentem, si však sbližování s Ruskem v žádném případě nepřejí,“ řekl redakci. Dlouhodobá orientace Ukrajiny na EU tak podle něj nebude zpochybněna ani při nepodepsání dohody.