Přijímání uprchlíků: Česko a Německo se neshodnou

Návštěva Angely Merkelové v Praze; zdroj: vlada.cz

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi země EU představuje ve vztahu Česka s Německem dlouhodobě kámen úrazu. Po návštěvě v Praze a jednání se zeměmi V4 německá kancléřka včera kritizovala evropské státy, které odmítají přijímat muslimské uprchlíky – tedy i Česko, které podle ministra vnitra do konce roku nepřijme z Turecka žádného běžence.

„Nejde ale, aby některé země řekly, že u nich muslimy obecně nechtějí a že je jim jedno, jestli je to nutné z humanitárních důvodů, nebo ne,“ uvedla ve včerejším rozhovoru pro televizi ARD německá kancléřka Angela Merkelová. Informovala o tom ČTK.

Kritika kancléřky na účet evropských zemí, které nechtějí přijímat muslimské běžence, přišla jen pár dní po její návštěvě v Praze. Právě Česko, ale například také sousední Slovensko, se přijímání muslimských uprchlíků brání.

„Je potřeba si uvědomit, že uprchlíci přicházejí ze zemí, které jsou nábožensky a kulturně velmi odlišné. Současně na tom samém území, odkud uprchlíci přicházejí, působí teroristické struktury, jako je Islámský stát,“ vysvětloval na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s Merkelovou postoj Česka a dalších zemí střední Evropy český premiér Bohuslav Sobotka.

„Současně vidíme, že se některé příklady integrace přistěhovalců z muslimského prostředí do západní Evropy příliš nepovedly a dochází k tomu, se tito přistěhovalci ve druhé nebo dokonce ve třetí vlně radikalizují,“ dodal Sobotka.

Česko do konce roku z Turecka nikoho nepřijme

Podle unijních kvót dohodnutých v loňském roce by Česko mělo do konce roku 2017 přijmout 2691 uprchlíků. Jak ale včera uvedl český ministr vnitra Milan Chovanec, přesídlování běženců ze třetích zemí, ani relokace z Řecka a Itálie se zatím nedaří. Česko je totiž prý v bezpečnostních prověrkách „velmi precizní“. Uvedl to ve včerejších Otázkách Václava Moravce.

Jak také český ministra vnitra prohlásil, česká vláda do konce roku z Turecka, kde jsou tři miliony syrských uprchlíků, nepřijme ani jednoho běžence.

„Do konce roku nikoho nevezmeme, protože ty bezpečnostní prověrky jsou velmi precizní. Po tom, co se stalo v Turecku, a my nevíme, co přesně se v Turecku stalo – jestli to byl převrat nebo kontrapřevrat – Turci dneska velice efektivně vojensky zasahují, ale já se obávám, že nezasahují ve prospěch lidí v Sýrii, ale že si řeší svůj konflikt s Kurdy,“ uvedl Chovanec s tím, že eskalace napětí může vést k destabilizaci Turecka.

Ministr vnitra se v pořadu České televize opřel také do migrační politiky sousedního Německa. „Já bych chtěl říct, že Německo nezvládlo uprchlickou vlnu v té první fázi, to je zjevné. A my celou dobu říkáme to samé, že je tento způsob příchod migrantů do Evropy zhoubný.“

Právě do Německa v loňském roce dorazil největší počet migrantů, kteří přišli do Evropy. Kancléřka Merkelová proto dlouhodobě podporuje systém, v rámci kterého mají být žadatelé o azyl přerozdělováni mezi země EU podle stanovených kvót.

„Myslím, že musíme najít společné řešení a že podílet se na něm bude muset každý,“ odpověděla kancléřka na dotaz televize ARD, zda věří, že systém kvót se nakonec bude realizovat.