Přijede Lukašenko do Prahy?

Odstupující ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odjel minulý týden do Běloruska, kde se sešel s „posledním diktátorem Evropy“ Alexandrem Lukašenkem. Český šéf diplomacie zde měl především za úkol reprezentovat zájmy EU, jakožto předseda Rady ministrů zahraničních věcí, a pozvat Bělorusko na summit k zahájení Východního partnerství.

Evropská komise v prosinci zahájila projekt „Východního partnerství“ na popud evropských lídrů, kteří k tomu Komisi instruovali na summitu konaném v červnu 2008.

Východní partnerství je novou iniciativou EU v rámci Evropské politiky sousedství a zaměřuje se na posílení vztahů s Ukrajinou, Gruzií, Moldavskem, Arménií a Ázerbajdžánem. Účast Běloruska byla tématem mnoha diskuzí a mezi evropskými představiteli nevládla shoda. 

Podle diplomatických zdrojů se proti Lukašenkově účasti na tomto setkání nejvíce stavěli Dánové a Švédové. Na druhé straně stály Německo a jiné země, které chtěly Bělorusko odměnit za jeho nedávné činy. Minsk získal v Evropě politický kredit za to, že neuznal odtržené regiony Abcházie a Jižní Osetie po vojenském konfliktu v srpnu 2008. Po dvou měsících Unie dočasně zrušila Lukašenkovi cestovní zákaz poté, co propustil politické vězně. Nakonec zvítězilo přesvědčení, že zapojení Běloruska do projektu může posílit jeho demokratizační kroky.

Na své návštěvě Minsku se Karel Schwarzenberg sešel s běloruským prezidentem, kterému předal pozvánku na pražský summit. Pozvánka však není adresována prezidentovi, ale celému státu. Je tedy velice pravděpodobné, že Lukašenko do Prahy nepojede, ale nechá se zastoupit jiným představitelem, například premiérem. Na setkání s ministrem zahraničním věcí Sergejem Martynovem poté Schwarzenebrg hovořil o Východním partnerství, lidských právech a ekonomické a finanční krizi.

V České televizi český ministr zahraničí řekl, že Unie nastoupila vůči Bělorusku správnou cestu a doufá, že v tom bude pokračovat. Podle jeho názoru díky zapojení do Východního partnerství přistoupí režim k demokratizačním krokům.

České předsednictví 7. května pořádá v Praze summit k zahájení Východního partnerství, který se bude konat za účasti evropských lídrů a prezidentů šest postsovětských republik.