Při požáru budov vzniká jedovatý kouř. Pomoci má změna legislativy

jedovatý kouř

@ Natalie Oxford, Wikimedia Commons

Požár londýnského 24podlažního domu, při kterém zemřelo více než 80 lidí, má dohru. Evropská unie totiž chystá přísnější normy pro protipožární bezpečnost.

Budovy by měly být více odolné vůči požárům. Příležitost, jak toho dosáhnout, je revize směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD), kterou se v současné době zabývá Evropský parlament.

Jak už z názvu směrnice vyplývá, jejím hlavním cílem je zvýšit úsporu energií. Podle europoslanců by však měla věnovat zvláštní pozornost také protipožární bezpečnosti. Apelují na to v návaznosti na červnový požár budovy Grenfell Tower v Londýně, při kterém tragicky zahynulo více než 80 lidí.

Podle dánského europoslance Bendta Bendtsena (EPP), který má projednávání směrnice v Evropském parlamentu na starost, je nutné provést nejen úpravu směrnice, ale také norem pro stavební materiály. „Materiály, které mohou způsobit to, co jsme viděli v Londýně, nesmí být dostupné,“ říká Bendtsen.

Poučení z londýnské tragédie

Požár v londýnské 24podlažní budově propukl 14. června a podle vyšetřování jej způsobila lednice. Oheň se však kvůli nekvalitnímu izolačnímu obkladu velmi rychle rozšířil do ostatních pater, což mělo za následek velké ztráty na životech. V budově navíc bylo jen jedno centrální schodiště a žádný protipožární hasící systém.

Diskutuje se tedy o zavedení celoevropské normy, která by ukládala členským zemím povinnost dodržovat přísnější bezpečnostní opatření. Navrhuje to i Bendtsen ve své zprávě o energetické náročnosti budov, kterou jeho kolegové z výboru pro průmysl, výzkum a energetiku při středečním hlasování přijali.

Státy by podle ní měly například spojovat renovace budov s odstraňováním azbestu a dalších škodlivých látek.

„Zajištění požární bezpečnosti v budovách by mělo být prioritou, neboť ve stavebnictví se používá stále větší množství hořlavých materiálů a zvyšuje se riziko přehřátí, požáru nebo zkratu v souvislosti s instalací dobíjecích stanic pro elektrická vozidla,“ píše se dále v odůvodnění přijaté zprávy.

Stavební materiál může být toxický

Hořlavost materiálu však není jediný problém, který se s protipožární bezpečností skloňuje.

„Většina úmrtí při požáru není způsobena ohněm, ale jedovatým kouřem,“ vysvětluje český europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D), který se tématu věnuje v rámci pracovní skupiny „Poslanci proti rakovině“.

Materiál využívaný při stavbě totiž může obsahovat toxické látky a osoby v domě se při vypuknutí požáru otráví kouřem.

Velmi rizikovou skupinou jsou proto hasiči, kteří přicházejí do kontaktu s jedovatým kouřem mnohem častěji. Poc v této souvislosti odkazuje na vědeckou práci profesorky Anny Stecové, která dokazuje zvýšený výskyt rakoviny u hasičů.

„Hasiči jsou vystaveni nebezpečí během požárů, po požáru, krátkodobě i dlouhodobě. Vícenásobný kontakt s různými karcinogenními látkami zvyšuje riziko, že onemocní rakovinou,“ vysvětluje Stecová při příležitosti diskuse se skupinou Poslanců proti rakovině.

Unie navíc v současné době přezkoumává nařízení o stavebních výrobcích a europarlament má možnost tlačit na změnu legislativy tak, aby se toxicita materiálů začala testovat.

„Myslím, že to, co se stalo v Londýně a předtím na nespočtu dalších míst, je jasné poselství, že musíme začít jednat,“ uzavírá Poc.