Prezident Porošenko k malajsijskému letadlu: válka překročila hranice Ukrajiny

zdroj: Shutterstock; autor: turbo83

Nad východní Ukrajinou se včera (17. července) zřítilo malajsijské civilní letadlo se třemi stovkami lidí na palubě. Pravděpodobně bylo sestřeleno protiletadlovou raketou. Dostupné informace zatím ukazují na to, že letadlo omylem sestřelili proruští ozbrojenci. Tragédie se bude prošetřovat.

„Válka překročila území Ukrajiny,“ konstatoval ukrajinský prezident Petro Porošenko v reakci na zprávy o zřícení malajsijského dopravního letadla, které s téměř třemi stovkami lidí na palubě letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines se zřítil včera odpoledne nad územím východní Ukrajiny blízko hranic s Ruskem. Krátce po katastrofě se začaly objevovat informace, že s největší pravděpodobností došlo k jeho sestřelení.

Ruský prezident Vladimir Putin přišel včera večer s prohlášením, že za tragédii je zodpovědný Kyjev, protože ke zřícení došlo nad územím Ukrajiny. Kdyby prý v zemi vládnul mír, nic podobného by se nestalo.

K pravděpodobnému sestřelení letadla přitom došlo v Doněcké oblasti, kterou už několik měsíců destabilizují aktivity ruských a proruských ozbrojenců. K těm se sice Moskva nehlásí, podle přesvědčení Západu je ovšem skrytě kontroluje a podporuje.

Byli to teroristé

„Teroristé dnes zabili téměř 300 lidí jediným výstřelem,“ prohlásil ve svém projevu ukrajinský prezident Porošenko. Kyjev totiž z tragédie obviňuje právě proruské ozbrojence. Prozatím ale není jasné, jak přesně k tragédii došlo. Letadlo však bylo pravděpodobně sestřeleno raketou země-vzduch.

Příčiny pádu letadla by mohla objasnit analýza obsahu černých skříněk. Podle informací zahraničních médií se ovšem dostaly do rukou proruských ozbrojenců, kteří byli na místě katastrofy jako první. Ti je údajně předali do Moskvy.

„Separatisté“ také nabídli třídenní příměří, které by mělo napomoci vyšetření tragédie. K přerušení bojů vyzvala třeba také Evropská unie.

Byl to omyl?

Podle dostupných zdrojů se zatím zdá, že civilní letadlo skutečně omylem sestřelili sami proruští ozbrojenci. Brzy po katastrofě se například objevily nahrávky telefonických hovorů odposlechnutých ukrajinskou tajnou službou, na kterých je slyšet, jak spolu „separatisté“ o sestřeleném letadle mluví.

Lídr ozbrojenců (a ruský občan z Moskvy) Igor Strelkov včera mimo jiné na svém Twitteru oznámil sestřelení letounu blízko místa neštěstí v domnění, že se jedná o ukrajinské vojenské letadlo. Když se objevily zprávy o malajsijském letadle, informace separatistů o sestřelení letounu začaly z internetu mizet. 

Podle generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil bylo letadlo sestřeleno protiletadlovým raketovým systémem BUK. Ten mají podle předchozích zpráv i fotografických důkazů „separatisté“ k dispozici. Ukrajinská armáda údajně v dané oblasti podobný systém nemá.

Autor: EurActiv.cz s využitím EurActiv.com