„Přetahovaná“ o ochranu osobních dat v EU pokračuje

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: watcharakun

Zatímco Velká Británie a Švédsko chtějí zabránit urychlenému přijetí evropské reformy v ochraně osobních dat, většina zemí je spíše pro brzké zavedení nových pravidel. Aktuální vývoj ovlivnil i summit EU z konce minulého týdne. Jak se zdá, Evropská komise se bude snažit reformu prosadit co nejdříve.

Reformu ochrany osobních dat chce Evropská komise prosadit co nejdříve i navzdory odporu některých členských států. Podle zdrojů bruselské redakce EurActivu tak exekutiva nechce přikládat pozornost tomu, na čem se minulý týden dohodli lídři členských států.

Ti se ochranou osobních dat zabývali během summitu v Bruselu, který se měl zaměřit především na otázky digitální ekonomiky a jehož hlavním tématem se staly americké odposlechy evropských občanů a politiků (EurActiv 25.10.2013).  

I vzhledem k této aféře se očekávalo, že členské země budou usilovat o rychlejší prosazení reformy, která má ochranu osobních dat zpřísnit a přizpůsobit digitálnímu prostředí. Hovořilo se o tom, že by nové nařízení a směrnice, které reformní balíček tvoří, měly být přijaty už na jaře (EurActiv 23.10.2013).

Zdravý rozum

Český premiér v demisi Jiří Rusnok před summitem změnil původní názor a pro Český rozhlas v Bruselu uvedl, že Česká republika nebude rychlé přijetí reformy blokovat. Donedávna přitom Česko patřilo mezi státy, které byly k reformnímu balíčku spíše skeptické (EurActiv 8.7.2013).

„Včasné přijetí pevného obecného rámce EU v oblasti ochrany údajů a směrnice o kybernetické bezpečnosti má zásadní význam pro dotvoření jednotného digitálního trhu do roku 2015,“ shodli se evropští lídři na summitu.

Podle interpretace francouzského prezidenta Françoise Hollanda to znamená, že by nová pravidla měla být přijata právě do začátku přespříštího roku. Řada států prý požadovala, aby nové předpisy vstoupily v platnost „co nejdříve“, konkrétně stanovený termín je ale podle Hollanda lepší. Uvedl to na tiskové konferenci.  

Jak uvádějí zdroje EurActivu, nejasné znění závěrů summitu dává evropským institucím možnost přijmout celou reformu dříve než v roce 2015. Dřívějšímu zavedení však oponuje Velká Británie s podporou Švédska. Podle informací bruselské redakce se britský premiér David Cameron na summitu zasazoval o co nejzazší termín přijetí.

Británie a Švédsko však pravděpodobně nebudou mít dostatečnou sílu k tomu, aby na jednání Rady EU reformu zablokovaly.  

Otázka času je v případě ochrany osobních dat poměrně důležitá, podobně jako u dalších významných legislativních návrhů, které dosud nebyly na evropské úrovni uzavřeny. Na jaře totiž proběhnou volby do Evropského parlamentu a příští rok končí také mandát současné Komise. Celé projednávání by tak nakonec možná muselo začít znova.  

„Odložení pokládám za úspěch. Zvítězil zdravý rozum nad snahou odhlasovat táhnoucí se legislativu ‚data protection‘ za každou cenu před koncem mandátu komisařky Viviane Redingové. Všichni tu opakují, že to z toho cítí jako téměř jedinou a určitě největší motivaci, proč se přípravy tak ženou, i když nad nimi není pořádná shoda,“ komentoval výsledky summitu pro portál Lupa.cz výkonný ředitel společnosti Seznam.cz Michal Feix.