Přes dvacet tisíc lidí se chystá v Budapešti protestovat proti dani z internetu

Maďarský premiér Viktor Orbán při příjezdu na Evropskou radu v Bruselu; zdroj: Rada EU.

Zdanění internetu vyvolalo odpor maďarské veřejnosti i telekomunikačních společností. Vládní strana Fidesz následně navrhla omezení daně měsíčním limitem. Spekuluje se i o tom, zda se nejedná o snahu zastřít skandál, ve kterém americká vláda zakázala deseti maďarským představitelům a podnikatelům vstup do Spojených států kvůli korupci.

Maďarská vláda jde proti momentálním trendům. Zatímco se státy Evropské unie snaží v IT sektoru dohnat náskok Spojených států a některých asijských zemí, Budapešť hodlá rostoucí odvětví ekonomiky trochu přiškrtit. Vláda v úterý navrhla zpoplatnit každý využitý gigabajt na internetu daní 150 forintů, což je asi 13,5 koruny.  

Nový návrh novely daňového zákona vyvolal nebývalou vlnu odporu. Do facebookové skupiny protestující proti opatření se zapojilo přes sto tisíc Maďarů. Na nedělní demonstraci před ministerstvo financí se na stejné sociální síti do teď přihlásilo 23 tisíc lidí. Pro srovnání – červnových protestů proti omezování svobody slova se zúčastnilo deset tisíc demonstrantů.

Ve středu maďarská vláda ustoupila a navrhla měsíční limit na daň. Běžní uživatelé internetu mají platit maximálně 63 korun a firmy 452. Podobná omezení plateb zahrnula vláda už do minulého daňového zákona, ve kterém se zdanily telefonní hovory a textové zprávy.

Kouřová clona?

„Je to typická komunikační strategie Fideszu,“ řekla českému EurActivu maďarská novinářka, která si nepřála být jmenována. „Vypustí bombu, aby se lidé naštvali. Potom tu zlobu dalšími slovy trochu zmírní. Kvůli tomu se tu tak mluví jen o internetové dani a nikdo neřeší skandál s americkými vízy.“

Ten se rozhořel minulý týden, když Washington označil šest nejmenovaných maďarských veřejných činitelů za nezpůsobilé pro získání amerických víz kvůli podezření z korupce. Tomuto kroku mělo podle maďarského úřadu vlády předcházet vyšetřování několika amerických firem, podle kterých si od nich místní úřady řekly o úplatek.

Operátoři: Absurdní daň

Zatím není jasné, jestli bude existovat limit i pro telekomunikační společnosti. Podle poskytovatelů internetu bude navrhované opatření znamenat zvýšení cen pro zákazníky a ohrozí i plánovanou výstavbu vysokorychlostních sítí. „Nová daň je nerozumná, absurdní a rozporná. Odvede Maďarsko z cesty k digitálnímu rozvoji,“ uvedl ve svém prohlášení místní výbor telekomunikačních společností HET.

Krok se nelíbí ani svazu učitelů PSZ, podle kterého opatření „vážně podkopává veřejné školství, omezuje svobodu informací a právo na vzdělání“.

Jednobarevná vláda Fideszu se kvůli udržení rozpočtu snaží zdanit, co se dá. V posledních několika letech uvalila speciální taxy i na bankovnictví, maloobchod nebo energetický sektor. Maďarský státní dluh se už několik let pohybuje kolem 80 % HDP.

Největší demonstrace?

Pokud by se nedělní demonstrace opravdu zúčastnilo kolem dvaceti tisíc lidí, jednalo by se o největší protest proti vládě Fideszu. Posílit by ho mohlo i právě probíhající výročí maďarské revoluce z roku 1956. Opoziční strany sice dani oponují, ale do akce nejsou žádným oficiálním způsobem zapojené.

Podle zakladatele facebookové stránky protestující proti dani, Balasze Nemese, je ve vyspělých zemích širokopásmové připojení k internetu lidským právem. „Jen nejtemnější diktatura chce kontrolovat internet finančně nebo hrubou silou,“ řekl agentuře Reuters. „Platíme DPH, poskytovatelé korporátní daně. Co je opravňuje udělat z internetu luxus, když na něm děláme základní věci jako objednávání k lékaři, přihlašování na univerzity nebo elektronické bankovnictví?“

Autor: Jan Pavec