Topolánek: Snaha schválit Lisabonskou smlouvu před koncem roku je riskantní

Zdroj: Vláda ČR.

Premiér Mirek Topolánek včera prohlásil, že snažit se o urychlené schválení Lisabonské smlouvy do konce letošního roku by mohlo být riskantní. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček nicméně mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny svolal na 9. prosince.

Minulý týden rozhodl Ústavní soud, že Lisabonská smlouva je v souladu s českou Ústavou. O přezkum některých částí Lisabonské smlouvy požádali v dubnu letošního roku senátoři za ODS. Parlament ČR před rozhodnutím Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě nehlasoval. ČR tak zůstala poslední zemí, kde se o Lisabonské smlouvě ještě vůbec nerozhodovalo.

Po zveřejnění rozhodnutí Ústavního soudu se ozvaly hlasy volající po urychlené ratifikaci Lisabonské smlouvy ještě před začátkem českého předsednictví. Strana zelených začala sbírat podpisy nutné ke svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Jejich snahu podpořili i lidovci a opoziční ČSSD. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) dnes oznámil, že mimořádnou schůzi skutečně svolá na 9. prosince. V Senátu chce iniciovat mimořádnou schůzi Klub otevřené demokracie.

Premiér Mirek Topolánek nicméně vyzývá k trpělivosti. V neděli prohlásil v televizi Prima, že snaha o schválení Lisabonské smlouvy před koncem roku by mohla být riskantní a vést až k jejímu zamítnutí. Topolánek řekl: „To se určitě nestihne. Nemyslím si, že by to někdo čekal v této chvíli.“ Premiér zároveň soudí, že dokud o smlouvě znovu nerozhodne Irsko, není kam spěchat. Podle premiéra se dá očekávat, že nové irské rozhodnutí nebude známo dříve než na podzim příští rok. Česko proto není v časovém presu.

Zároveň není jasné, zda nevyužije někdo další možnost podat k Ústavnímu soudu žádost o přezkum Lisabonské smlouvy. Ladislav Jakl poradce prezidenta Václava Klause řekl, že prezidentovi doporučí, aby se na Ústavní soud obrátil. Podle Jakla je třeba bát se Lisabonské smlouvy, neboť převede na úředníky Unie některé pravomoci národních států.