Premiér Fischer míří do Bruselu

Zdroj: Evropská komise.

Premiér Jan Fischer se dnes (13. října) sejde s předsedou Evropské komise Barrosem. Musí totiž vysvětlit, proč je Česká republika poslední ze sedmdvacítky členských států EU, který dosud neratifikoval Lisabonskou smlouvu.

Evropská unie nevěří vlastním očím a s napětím sleduje dění v České republice. To se poté, co skupina senátorů převážně z ODS poslala na konci září Lisabonskou smlouvu k přezkumu u Ústavního soudu (EurActiv 2.9.2009), ještě více zdramatizovalo, když prezident Václav Klaus oznámil podmínění dokončení ratifikačního procesu. Premiér Jan Fischer byl proto dnes pozván do Bruselu, aby podmínky, které si Klaus klade, vysvětlil přímo šéfovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi. Fischer také musí přiblížit plán, jak zamotanou situaci, která v Praze vznikla, co nejrychleji rozplést.

Klaus již v telefonickém hovoru se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem, který proběhl minulý týden (EurActiv 9.10.2009), prohlásil, že Lisabonskou smlouvu podepíše jen tehdy, pokud bude opatřena „dodatkem“ týkajícím se Listiny základních práv EU. Svou nečekanou podmínku pak blíže specifikoval ve svém prohlášení následující den, ve kterém šokované Evropě sdělil své obavy z možného prolomení tzv. Benešových dekretů.

Poté, co Lisabonskou smlouvu v sobotu (10.října) podepsal polský prezident Lech Kaczyński, zůstává Česká republika poslední ze členských zemí EU, ve které ještě nebyl dokončen ratifikační proces. Smlouva se totiž stále nachází na stole ústavních soudců, kteří však přislíbili, že se jejím projednávaním budou zabývat ve zrychleném řízení. Pakliže soud neshledá její znění v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, poputuje na Pražský hrad.

K situaci ohledně ratifikace Lisabonu v České republice se vyjádřila Vláda ČR, která ve svém včerejším prohlášení odmítla retropsektivní působení Listiny a uvedla, že je připravena o Klausově podmínce jednat se svými evropskými partnery. Prezident se však musí jasně zaručit, že pakliže Ústavní soud neprohlásí smlouvu za protiústavní a jeho podmínka bude splněna, nebude se svým podpisem dále otálet a dokončí ratifikační proces. Podle představ vlády by se tak mělo stát do konce roku.

Fischerův kabinet také lituje, že prezident nevznesl svou námitku vůči smlouvě během jednání nad jejím zněním nebo v průběhu ratifikačního procesu v českém parlamentu. Teď je na jakékoliv změny textu pozdě. Premiér Fischer včera rovněž zamítl, aby se případně opakovalo ratifikační kolečko ve všech členských zemích. Ve hře tedy pravděpodobně zůstává scénář, který počítá s dodatečným připojením jakési politické deklarace hlav členských států a vlád. Zda se však Evropská unie nakonec touto cestou vydá, ukáže nejspíše až summit, který se bude konat na konci října (29.-30.října) v Bruselu.

Hrozí další odklad?

Jak píší dnešní Lidové noviny (LN), vše by mohlo nakonec dopadnout úplně jinak a na vině by nemusel být prezident Klaus. Senátoři, kteří si stěžují na Lisabonskou smlouvu u Ústavního soudu, totiž podle všeho mají v úmyslu svou stížnost doplnit o nové argumenty. To by ale znamenalo, že by se celý přezkum výrazně protáhl. Podle LN senátoři svůj záměr oznámi do konce pracovního týdne.