Schůzky premiéra s europoslanci: smysluplná setkání, nebo vládní PR?

zdroj: Tiskové centrum Rady EU/Evropské rady

„Zbytečné setkání, na kterém nás nebylo potřeba,“ říkají zástupci ODS k páteční schůzce premiéra Sobotky s europoslanci. „Přínosné setkání, které by se mělo brzy konat zase,“ tvrdí europoslanci jiných stran. Hlavním tématem jednání byla migrace. O čem přesně premiér s českými zástupci v Evropském parlamentu mluvil? K čemu to bylo? A o čem budou jednat příště?

Vláda musí být v evropské politice sebevědomější a důraznější, tvrdí europoslanci ODS Jan Zahradil a Evžen Tošenovský. Zatím to podle nich kabinet Bohuslava Sobotky nezvládá, což se ukazuje v současné situaci okolo migrační krize.

„Vláda doma naoko bojuje proti povinným kvótám, do Bruselu ale jede cíleně prohrát,“ řekl EurActivu Zahradil.

Zahradil: „Byla to PR akce, aby mohl premiér ohlásit, že se všichni shodují.“

„Z nepochopitelného důvodu po přehlasování na Radě ministrů vnitra obrátila a zavřela si dveře ohledně případné žaloby u evropských soudů. To považuji za obrovskou chybu,“ kritizuje vládu Tošenovský.

„Jsem přesvědčen, že by měla být podána žaloba k Soudnímu dvoru EU na neplatnost rozhodnutí pro překročení pravomocí ze strany EU,“ souhlasí europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „Premiérovi jsem předal podklad pro takovou žalobu,“ dodává.

„Zatím premiér neposkytl ani jasné vyjádření o tom, kolik uprchlíků dokáže Česká republika přijmout, jakým způsobem je chce integrovat, kdy bude navýšena rozvojová pomoc třetím zemím nebo jak je připravena v případě krize ochránit hranice,“ pokračuje v kritice ze strany ODS Zahradil.

Občanští demokraté jsou je podle něj ochotni kabinet podpořit, pokud jeho kroky dávají smysl. To se prý ale neděje. Proto se on ani Tošenovský neobjevili na pátečním setkání premiéra s českými zástupci v Evropském parlamentu, které se věnovalo právě migrační krizi.

Shodujeme se? Těžko

O migraci hovoří Sobotka s europoslanci v posledních měsících často.

„Loni v listopadu jsme uspořádali kulatý stůl v rámci Národního konventu o EU věnovaný právě tématu migrace. Tohoto setkání se aktivně účastnili také čeští europoslanci. Pravidlem je i jejich vysoká účast při projednávání unijních opatření na půdě evropských výborů našich parlamentních komor,“ řekl premiér v pátečním rozhovoru pro EurActiv.

„Jsem přesvědčený, že výsledkem této intenzivní komunikace je i názorová shoda mezi vládou a našimi poslanci v Evropském parlamentu v otázce řešení migrační krize, včetně nesouhlasu s kvótami,“ dodal.

To se ale Zahradilovi nezamlouvá. „Šlo čistě o PR akci, aby potom mohl pan premiér ohlásit, jak se všichni krásně shodují. To zvládne i bez nás. Na taková setkání přijdeme, až začne vláda opravdu dělat evropskou politiku,“ vysvětluje.

„Považoval jsem setkání za informativní, a ne konzultační. Vše již bylo rozhodnuto a uzavřeno, a nepovažoval jsem proto svou účast za nezbytnou,“ řekl redakci Tošenovský.

Přijít s vlastním návrhem

Aby se ze setkání nestala jen zdvořilostní schůzka, toho se obával i europoslanec ANO Petr Ježek. Před jednáním proto zaslal premiérovi dopis, ve kterém ho požádal, aby se věnovalo skutečně zásadním otázkám.

„Jsem rád, že zájem poslanců za ANO byl vyslyšen,“ hodnotí výsledek jeho stranický kolega Pavel Telička.

Podstatné podle něj je, že existuje shoda na tom, jak postupovat dál. „Česko se neomezí jen na pasivní a negativní stanoviska, nýbrž bude připraveno předkládat komplexní alternativní návrhy, bude-li to třeba,“ tvrdí.

Podle Ježka lze například namísto trvalého mechanismu pro přerozdělení uprchlíků prosazovat koncept takzvané dočasné ochrany uprchlíků podle směrnice 2001/55/ES (EurActiv se touto otázkou zabýval zde).

„Dočasnou ochranu považuji za vhodné řešení pro danou situaci. Samozřejmě spolu s kroky v Sýrii, jejích sousedních státech, dalších třetích zemích, na vnější hranici EU a tak dále,“ řekl redakci.

Premiér Sobotka po skončení schůzky s europoslanci redakci potvrdil, že dočasná ochrana pro uprchlíky jako alternativa k trvalému relokačnímu mechanismu je stále ve hře a česká strana ji bude v jednání s partnery zmiňovat. Na druhou stranu Sobotka uvedl, že podobné řešení může najít uplatnění pouze v situaci, která má nějaké východisko. „Mechanismus může fungovat tam, kde je viditelný horizont pro návrat lidí do míst, odkud utekli. V Sýrii takový horizont zatím bohužel vidět není,“ řekl premiér EurActivu.

Europoslanec Ježek s takovým přístupem nesouhlasí. „Neuznávám argument, který proti dočasné ochraně na setkání s premiérem zazněl a který odhaduje konflikt v Sýrii jako do budoucna dlouhodobý, nekonečný. To mezinárodní společenství v čele s EU nesmí připustit, jak v zájmu lidí v Sýrii, tak v našem vlastním,“ varuje.

Potřebujeme spojence

„Oceňuji, že se více zaměříme na jednání i s těmi zeměmi, které jsou pro další jednání klíčové a které mají svoji váhu,“ hodnotí další výsledky komunikace s vládou europoslanec Telička. Spolupracovat jen s Visegrádskou čtyřkou podle něj nestačí.  

„Potřebovali jsme další spojence a faktem je, že jsme selhali a žádné nenašli. Chyběla také komplexní alternativní strategie,“ souhlasí europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM.

Vláda teď podle ní musí v evropských jednáních tlačit na důležitá témata, jako je obnova zemí, ze kterých uprchlíci pocházejí, a ukončení syrského konfliktu.

„To je jediná cesta jak neřešit – i formou přehlasování – následky, ale příčiny. Navíc je nutné se soustředit na to, aby se situace neopakovala, neboť se mluví například o tom, že Evropská komise připravuje celoevropskou daň na financování uprchlíků,“ upozornila.

Konkrétní otázky

Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové je správné, že se vláda rozhodla neodvolávat proti rozhodnutí ministrů o kvótách, ve kterém byla přehlasována.

„Pokud se tak velká většina shodla na společném postupu, pak bychom ho měli respektovat a spolupracovat na společném řešení,“ myslí si.

Postoj ČR vysvětlujeme i v Evropském parlamentu, říkají europoslanci.

Sama prý premiéra požádala o zlepšení situace v azylových zařízeních, ve kterých by měly panovat lidsky důstojné podmínky. „Osobně jsem navštívila Zastávku u Brna, kde nejsou žádné problémy. Ale v Bělé-Jezové to v pořádku není,“ řekla EurActivu.

Se Sobotkou mluvila také o přijetí 150 křesťanů, kteří se v současné době nacházejí v uprchlických táborech v Iráku. 

„Původně nechtěli odejít, ale protože se jejich životní podmínky zhoršují a nemají se kam vrátit, nabídly humanitární organizace v ČR, včetně církví, že se o ně postaráme. Ale protože nemají statut uprchlíků podle UNHCR (Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky – pozn. red.), tak se jejich přijetí komplikuje z těchto ryze formálních důvodů,“ vysvětluje.

V Parlamentu české stanovisko vysvětlujeme

Sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová upozorňuje, že Česko musí v Evropě lépe a srozumitelněji vysvětlovat své důvody, pokud má vůči evropským návrhům výhrady. V tom mohou podle ní pomoci i europoslanci, kteří mohou například zprostředkovat vhled do politické situace v Evropském parlamentu.

„Důležité je, abychom nebyli vnímáni jako země, která nechce pomáhat, není solidární, a její hlas může být proto brán s jistou nedůvěrou. V tom by měla být strategie vlády jasná a ucelená – nejen po stránce věcné, ale i komunikační, kterou můžeme v Evropském parlamentu podpořit v rámci našich frakcí,“ řekla redakci.

To zdůrazňuje i Šojdrová. „Postoj europoslanců zvolených za KDU-ČSL se v některých hlasováních neshoduje s hlasováním frakce v Evropském parlamentu. Na plenárním zasedání i ve frakci vystupuji s naším stanoviskem co nejčastěji, protože nechci, aby byla Česká republika vnímána jako ta, která se odmítá podílet na společném řešení krize,“ tvrdí.

Do Bruselu se ostatně na zasedání sociálnědemokratické frakce v Evropském parlamentu (S&D) ve středu chystá i premiér Sobotka, upozorňuje europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Scházet se častěji

Podle europoslance Tomáše Zdechovského z KDU-ČSL jsou setkání premiéra s europoslanci smysluplná. „Premiér je ochoten naslouchat názorům druhých a současná vláda i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza nebo stálé zastoupení v Bruselu pod vedením Martina Povejšila s námi komunikují velmi dobře,“ oceňuje.

Setkání s premiérem považuje podle svých slov za přínosná i euroskeptik Petr Mach.

Aby byla česká pozice v Bruselu jasná, mělo by být cílem vlády diskutovat o evropských otázkách s dostatečným předstihem, dodává europoslankyně Konečná. I setkání s europoslanci by tedy podle ní mohla být častější. Od začátku funkčního období současné vlády jde zatím o druhé setkání.

Pavel Telička doufá, že se další schůzku podaří domluvit už na začátek jara. „S ohledem na migrační krizi jsme se bohužel nedostali k dalším bodům agendy – digitální ekonomice a energetice – které považuji pro nejbližší léta za klíčové,“ vysvětluje a dodává, že právě na tato témata by se příští setkání mohlo zaměřit.

Autor: Adéla Denková