Přehled: Pět nejzajímavějších rozhovorů roku 2016

czech EU

© Shutterstock / AlexLMX

Server EurActiv vám během roku přináší i řadu zajímavých rozhovorů. Nevedeme je pouze s českými a unijními politiky, ale také s odborníky či s novináři. V následujícím přehledu se můžete seznámit s výběrem pěti nejoblíbenějších rozhovorů, které během roku 2016 redakce EurActivu vedla s předními českými osobnostmi, které se agendou Evropské unie zabývají.

Přijetí eura v České republice?

Sobotka

zdroj: Tiskové centrum Rady EU/Evropské rady

S předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) jsme se na začátku letošního roku bavili mimo jiné o tématu eura, o měnové unii a o možném přijetí společné měny v České republice. Naše země podle premiéra v současnosti plní většinu kritérií pro vstup do měnové unie, je ale třeba zapracovat na naší rozpočtové politice. Kromě vyrovnaných státních financí je ale před rozhodnutím o přijetí měny třeba i vyvrátit nejrůznější mýty a nepravdy, které se o ní šíří.

Rozhovor s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou si můžete přečíst zde

Osobní data Evropanů jsou před americkými tajnými službami ve větším bezpečí

Jourová

česká eurokomisařka Věra Jourová; zdroj: Evropský parlament.

Věra Jourová (ANO) je eurokomisařka zodpovědná za spravedlnost, ochranu a práva spotřebitelů a rovnost žen a můžu. Zajímal nás zejména její pohled na nový systém ochrany soukromých dat Evropanů, které si v minulosti americké soukromé firmy či tajné služby mnohdy uchovávaly bez výraznějších omezení. To však tzv. Privacy Shield změnil. K posunu v této oblasti do jisté míry pomohlo i odhalení Edwarda Snowdena.

Rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou si můžete přečíst zde

Budoucnost je v digitalizaci a sdílené ekonomice

Charanzová bílá

zdroj: www.charanzova.cz

S vývojem technologií jde ruku v ruce také vývoj společnosti a ekonomických modelů. V poslední době proto čím dál častěji slýcháváme o tzv. sdílené ekonomice, na které se podle některých odhadů bude v roce 2025 podílet až třetina Evropanů. Nejen o ekonomice sdílení, ale také o digitalizaci a vytvoření jednotného digitálního jsme mluvili s českou europoslankyní Ditou Charanzovou (ANO, ALDE).

Rozhovor s europoslankyní Ditou Charanzovou si můžete přečíst zde

cíl pro energetickou účinnost

© Blog Tomáše Prouzy

Tomáš Prouza (ČSSD) je státním tajemníkem pro evropské záležitosti a od května 2016 také národním koordinátorem digitální agendy. Co je smyslem této nově vytvořené pozice a proč Česká republika potřebuje směřovat k tzv. Společnosti 4.0? Její součástí je i rozvoj digitalizace veřejných služeb, tedy e-Governmentu, ve kterém má naše země úspěchy, avšak také dlouhou cestu před sebou.

Rozhovor s Tomášem Prouzou si můžete přečíst zde

Zpravodajství o EU je v Česku tragické

Ondřej Houska

© Ondřej Houska

Občas je dobré o Unii hovořit nejen s politiky či odborníky, ale také s jinými novináři, kteří se evropské agendě věnují. I proto jsme se rozhodli vyzpovídat Ondřeje Housku, který v letech 2008-2009 a 2012-2016 působil jako stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu. Mediální pokrytí dění v Unii je u nás podle něj tragické. Jak Evropa pohlíží na ČR a jak bychom měli naše chování v rámci EU změnit?

Rozhovor s Ondřejem Houskou si můžete přečíst zde