Přehled: Listopadové dění v Katalánsku

Katalánsko EU

© Shutterstock / bekulnis

Deklarace katalánské nezávislosti byla anulována. Osm katalánských exministrů bylo uvězněno. První polovina listopadu v Katalánsku přinesla demonstrace, protesty a stávku. Podívejte se na náš přehled.

Co se v Katalánsku dělo během října? Přečtěte si zde >>>>

Katalánský expremiér Carles Puigdemont se 1. listopadu v prohlášení pro tisk odmítavě vyjádřil k odvolání své vlády a také odmítl obvinění ze vzpoury, kvůli kterému byl společně se svými exministry povolán před soud v Madridu. Soudní vyšetřování označil za politický proces. V případě, že by Madrid zažádal justici v Bruselu o jeho vydání, chtěl se Puigdemont vydání bránit. Argumentoval tím, že nemá záruku spravedlivého soudního procesu ze strany Madridu.

Vyostřená situace v politických kruzích nebyla doplněna o masové propouštění katalánských úředníků ve státní správě. Zmocněnec madridské vlády v Katalánsku Enric Millo se vyjádřil, že vše funguje normálně. Propuštěno bylo přibližně 150 pracovníků katalánského vedení z celkového počtu zhruba 200 000 úředníků.

Dne 2. listopadu španělský soud uvalil vazbu na sesazeného katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších osm exministrů, kteří dorazili k soudu v Madridu. Jeden exministr byl následující den propuštěn na kauci. Španělská vláda zvažuje, že prostřednictvím soudu vydá evropský zatykač na katalánského expremiéra a čtyři exministry, kteří dosud pobývali v Bruselu.

Španělský soud 3. listopadu požádal belgické úřady, aby Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Bruselu zatkla. Na celou pětici bývalých vysokých představitelů soud vydal evropský zatykač. Požadavek španělského soudu pobouřil katalánské obyvatelstvo, kdy několik tisíc demonstrantů vyšlo do ulic a protestovalo v několika katalánských městech. Bez reakce nezůstaly ani odbory, které oznámily vyhlášení stávky v následujícím týdnu.

Puigdemont 4. listopadu vyzval katalánské separatistické strany, aby vytvořily volební koalici pro předčasné volby.

5. listopadu se Puigdemont spolu se čtyřmi exministry vydal belgické policii. O den později byli propuštěni a nyní čekají v Belgii na rozhodnutí o vydání do Španělska, kde jim hrozí až 25 let vězení za vzpouru. Pětice nesmí opustit Belgii a povinně musí poskytovat informace o svém ubytování. Skupina obviněných by před soudem měla stanout znovu přibližně za 15 dní.

Dvě stovky katalánských starostů 7. listopadu demonstrovaly v Bruselu před sídlem Evropské komise za propuštění katalánských politiků ze španělského vězení. Setkali se také s Puigdemontem. Ten kritizoval španělskou vládu za represe vůči Katalánsku. Převzetí správy nad regionem španělskou vládou označil za puč.

Jedna z nejsilnějších separatistických katalánských stran – Katalánské národní shromáždění (ANC) – vyzvala ostatní strany, které usilují o odtržení Katalánska od Španělska, aby do nadcházejících regionálních voleb kandidovaly v jedné koalici. Volby se mají konat 21. prosince.

Španělský ústavní soud 8. listopadu anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska z 27. října. Podle soudu odporuje španělské ústavě. Tomuto kroku předcházelo pozastavení této deklarace přibližně týden předtím, než byla tímto krokem plně anulována. Ve stejný den katalánští demonstranti zablokovali některé silnice na severovýchodě Španělska. Jednalo se o stávku odborů, kterou její představitelé oznámili již 3. listopadu. Kvůli stávce byly neprůjezdné i některé trasy do Francie. Doprava byla ochromena přibližně na 60 místech. Demonstranti dále na několika nástupištích zabránili průjezdu dvou vlaků jedoucích po vysokorychlostní železnici.

Španělský nejvyšší soud 9. listopadu umožnil bývalé předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellové složit kauci ve výši 150 tisíc eur (přibližně 3,8 milionu korun). Další čtyři bývalí přední představitele parlamentu dostali rovněž možnost složit kauci v nižší částce, a to 25 tisíc eur na osobu. Na rozhodnutí a tedy případné soudní zastavení zmíněné částky mají týden. Kromě kauce samotné musí tato pětice odevzdat pas a nesmí tak opustit zemi. Následující den Forcadellová složila kauci a byla po jednom dni ve vazbě propuštěna na svobodu.

Separatistické strany nestihly vytvořit jednu velkou koalici, a do voleb tak budou vstupovat rozdělené.

V reakci na uvěznění osmi exministrů katalánské vlády, kteří jsou stále ve vazbě, více než stovka profesorů a učitelů trestního práva podepsala manifest, ve kterém tvrdí, že uvěznění ministrů bylo nezákonné. Tvrdí, že se exministři vzpoury nedopustili. Vedle této manifestace se 11. listopadu sešlo přibližně 750 tisíc Katalánců, kteří demonstrovali v Barceloně proti věznění těchto osmi bývalých ministrů.

12. listopadu do Barcelony přijel španělský premiér Mariano Rajoy a slíbil obnovu demokracie v Katalánsku. Dále vyzval zdejší firmy, aby region neopouštěly a nepřesouvaly se jinam. Snažil se tak zareagovat na odliv přibližně 2 400 firem, které možnosti přesunout se v poslední době využily.

Premiér Rajoy se rovněž 14. listopadu vyjádřil k otázce katalánských politiků. Ačkoliv jsou exministři stále ve vazbě, nebyli odsouzeni, a na základě toho mohou případně kandidovat v prosincových volbách. Z politického hlediska s tím ale Rajoy nesouhlasí. Podle něho by měli být politicky diskvalifikování, neboť dle jeho slov podvedli Katalánsko a lhali lidem.