Předvolební kampaň se naplno rozjíždí

Zdroj: Evropský parlament.

O víkendu se do souboje o křesla v Evropském parlamentu zapojily i další dvě menší partaje: Strana zelených a Evropská demokratická strana europoslankyně Hybáškové. Ostrou konfrontační kampaň, která byla v posledních dnech podpořena i řadou bilboardů, spolu vedou dvě největší strany: ČSSD a ODS.

„Chceme oslovit proevropské voliče, kteří vidí v Evropě perspektivu,“ prohlásil pro ČTK u příležitosti zahájení kampaně pro evropské volby předseda Strany zelených Martin Bursík a dodal: „Máme silná témata – životní prostředí, klima – v kterých máme největší kvalifikaci a přitom se ukazuje, že to jsou témata, která se stala jádrem programu hospodářské obnovy v Evropě.“

Nejmenší parlamentní strana hodlá oslovit nejen svůj tradiční elektorát, ale i voliče, kteří hledají „proevropsky orientovanou alternativu“ k ČSSD a ODS. Podle Bursíka je v současné době reálné, aby jeho strana získala v červnu jeden až dva mandáty.

Zelení do boje vyšlou z prvního místa náměstka ministra životního prostředí Jana Dusíka, následovaného poslankyní Kateřinou Jacques, socioložkou Jiřinou Šiklovou a nynějším europoslancem za německé zelené Milanem Horáčkem. Zelení v kandidátce uplatňují zipový princip, kdy se na ní pravidelně střídají muži a ženy.

A jak chce tato partaj oslovit voliče? Kromě standardních předvolebních mítinků se spolehne – stejně jako většina ostatních stran – také na moderní technologie. Využije komunitního serveru Facebook, známé stránky pro sdílení videí YouTube či interaktivní kampaně na webu www.zeleni.cz . Martin Bursík se také pochlubil podporou některých známých osobností jako jsou ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či exprezident Václav Havel.

V sobotu představila svůj tým sdružený v novém uskupení s názvem Evropská demokratická strana také europoslankyně Jana Hybášková. Ta chce oslovit voliče především tím, že je v české kotlině jedinou výrazně proevropskou stranou. Hlavní cíl kampaně je jasný: dát voličům vědět, že vznikla nová strana, která se bude zasazovat o přijetí eura, sbližování českého a evropského práva, energetickou bezpečnost nebo podporu vědy a výzkumu.

Za jedničkou kandidátky Hybáškovou stojí další známé osobnosti: generál Jiří Šedivý, odbornice na evropské fondy Věra Jourová nebo někdejší rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm.

Malí, ale šikovní?

Co se týká šancí na úspěch drobných stran, je většina politologů zatím skeptická. Oslabí se totiž podle nich – díky blízkosti parlamentních voleb – faktor, který sehrál klíčovou úlohu v posledních volbách do EP a to sice, že se jedná o tzv. volby druhého řádu (tradičně nižší účast, větší šance alternativ podpořených známými osobnostmi). Více viz EurActiv 20.4.2009.

Další okolností, která může sehrát důležitou roli, je zjevná nejednotnost podobně názorově orientovaných uskupení. Jestliže totiž Hybášková mluví o jedinečné pozici EDS jako „unikátně proevropské", nevystihuje přesně realitu. Do voleb totiž kandiduje také SNK-ED – tedy strana, za níž se Hybášková dostala v roce 2004 do EP – , která je s EDS v hlavních bodech programu ve shodě.

Více k tématu eurovoleb viz Link Dossier Volby do Evropského parlamentu 2009.