Představy Británie o brexitu jsou podle Barniera i Tuska nerealistické. Macron navrhuje celní unii

Donald Tusk a Michel Barnier © European Union 2018

Londýn žádá o tři různé skupiny oblastí budoucích vztahů. To je ale podle Barniera i Tuska iluzorní představa, protože si tím Britové vybírají jen oblasti, které jsou pro ně důležité. Macron dnes připustil, že by Británie mohla zůstat v celní unii. Britští labouristé s tím souhlasí, vláda premiérky Mayová je proti tomu.

Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier dnes potvrdil, že Brusel nepokládá za realistické stávající představy Londýna o budoucnosti vzájemných vztahů, až Spojené království evropský blok opustí. Novinářům řekl, že plně sdílí pohled šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který nejnovější nápady Londýna už v pátek označil za něco, co je zcela postaveno na iluzích.

Britská premiérka Theresa Mayová chce pohled svého kabinetu na budoucnost spolupráce EU a své země představit v pátečním projevu. Média ale široce informují, že Londýn si představuje existenci tří skupin oblastí vztahů s různou mírou vzájemné provázanosti.

Mayová: Evropská bezpečnost je naše bezpečnost. Více ˃˃˃˃

Podle Tuskova pátečního a Barnierova dnešního vyjádření je to ale přesně princip „vybírání třešniček z dortu“, který 27 unijních zemí odmítá od samého počátku vyjednávání o brexitu. Předseda Evropské rady bude v Londýně s Mayovou jednat ve čtvrtek a podle diplomatů jí hodlá dát najevo, že takový nápad není příliš realistický.

Členské státy EU plánuji v březnu na summitu potvrdit svou vlastní představu, kterou se bude následně Barnier při rozhovorech s britskou stranou řídit. Příprava těchto doporučení byla jedním z témat dnešních bruselských rozhovorů ministrů zemí EU odpovědných za unijní problematiku.

Komise představí návrh „rozvodové“ smlouvy mezi EU a Británií

Barnier dnes hovořil s novináři pouhý den před tím, než by Evropská komise měla potvrdit a zveřejnit svůj návrh textu právně závazné „rozvodové“ smlouvy mezi EU a Velkou Británií podle článku 50 Lisabonské smlouvy.

Ve 165 paragrafech na 120 stránkách dokumentu je popsána podoba řízeného odchodu Británie z EU, na jehož základních obrysech se obě strany dohodly v prosinci. O materiálu budou následně jednat členské země a Evropský parlament. Poté jej sedmadvacítka zemí předloží britské straně.

Podoba řízeného odchodu Británie z EU je popsána ve 165 paragrafech na 120 stránkách. Dokument se zabývá právy občanů Unie v Británii po brexitu, finančním vyrovnáním závazků Británie a také složitou otázkou řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

„V návrhu nejsou žádná překvapení,“ poznamenal Barnier s tím, že dokument se zabývá právy občanů Unie v Británii po brexitu, finančním vyrovnáním závazků Británie a také složitou otázkou řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Unie předpokládá, že pokud britská strana nenabídne jiné řešení, s nímž by šlo pracovat, zůstane prakticky Severní Irsko na rozdíl od zbytku Británie součástí unijního jednotného trhu i celní unie.

Barnier: Přechodné období po brexitu vůbec nemusí nastat. Více ˃˃˃˃

Součástí dokumentu budou i body týkající se přechodného období po brexitu. Britové opouštějí Unii na jaře příštího roku, požádali ale o přechodné období, které by mělo skončit na konci roku 2020.

Barnier dnes potvrdil, že v pohledu na jeho pravidla panují mezi Bruselem a Londýnem i nadále „významné rozdílné momenty“, například v tom, co ono „přechodné období“ znamená, jak má být dlouhé, jaké má mít podmínky, jak bude v jeho době aplikováno v Británii unijní právo, jaká práva budou mít občané EU a podobně.

Francouzi ani Britové nejsou v podobě budoucích vztahů jednotní

Británie by i po odchodu z Evropské unie mohla se společenstvím zůstat v celní unii. V Paříži to dnes připustil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého by šlo o podobné řešení jako ve vztahu EU k Turecku. Po celní unii volají britští opoziční labouristé. Proti je ale vláda v Londýně.

Macron na tiskové konferenci s norskou premiérkou Ernou Solbergovou řekl, že celní unie je jedna z možností budoucího uspořádání vztahů. Neposkytovala by ale Británii plný přístup na lukrativní vnitřní trh EU, dodal podle agentury Reuters.

Přečtěte si také: Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici. ˃˃˃˃

Britský ministr mezinárodního obchodu Liam Fox dnes setrvání v celní unii odmítl. Podle něj by tak Británie skončila v horší pozici než v jaké je nyní.

Podle Macrona současné stanovisko britské vlády vede k tomu, že Británie bude odloučena od EU více než Norsko. To je de facto součástí jednotného trhu i jako nečlen Unie, ale nemůže se podílet na rozhodování.

Předseda labouristů Jeremy Corbyn v pondělí prohlásil, že jeho strana bude usilovat o vyjednání nové komplexní celní unie mezi Británií a EU. Podmínkou setrvání v celní unii ale podle něj je, aby Londýn mohl mluvit do budoucích obchodních dohod Unie.