Předsedové vlád schválili návrh Komise na uzavření vnějších hranic EU

© European Union, 2020

Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se dnes shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Podporu si vysloužily i další unijní návrhy včetně společných nákupů respirátorů a plicních ventilátorů.

Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel po téměř tři hodiny trvající videokonferenci s unijními lídry věnované epidemii nového typu koronaviru. Šéfové států a vlád se podle něj rovněž dohodli, že jejich země zajistí plynulou přepravu léků a potravin přes vnitřní hranice zemí Unie.

Političtí vůdci 27 zemí na dnešním videosummitu podpořili návrh Komise, podle něhož budou moci po dobu 30 dnů cestovat lidé přes vnější hranice EU jen v nejnutnějších případech. Příslušné kroky by země měly spustit na vnějších hranicích bloku co nejdříve, podotkl Michel.

Výjimku budou mít například lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté. Zákaz se nevztahuje ani na občany Británie, Švýcarska, Norska a Islandu. Velká Británie se navíc rozhodla, že příslušníky třetích zemí bude na své území pouštět i nadále. K opatření se tak nepřipojí ani Irsko, které musí zajistit volný pohyb mezi jeho územím a Severním Irskem.

The Capitals: Británie mění svůj postoj k pandemii. Premiér Johnson vyzval občany, aby zůstali doma

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Lídři rovněž souhlasili s doporučeními týkajícími se uzavírání vnitřních hranic, k němuž sáhly některé země včetně Česka.

„Musíme zajistit přeshraniční transport léků, potravin a zboží a naši občané musí mít možnost dostat se do svých domovských zemí,“ popsal po jednání všeobecně odsouhlasené zásady šéf unijních vrcholných schůzek Michel.

Jednohlasný souhlas obdržel pak návrh Komise poskytnout členským státům finanční pomoc v celkové hodnotě 37 miliard eur. Uvedla to předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Nové tendry na respirátory a ventilátory

Tématem jednání byly také unijní veřejné zakázky na dodání respirátorů, plicních ventilátorů a dalších zdravotnických pomůcek. Do prvního tendru se kvůli zákazu vývozu nezbytných materiálů nikdo nepřihlásil, od dalších výzev vypsaných v posledních dvou dnech si ale Komise slibuje změnu. Firmy se mohou do tendrů hlásit v následujících šesti dnech a po jejich uzavření s nimi budou moci členské státy podepsat kontrakty.

„Pro jistotu jsme se okamžitě připojili i ke třem veřejným zakázkám na respirátory, ventilátory a testery vyhlášeným na úrovni EU. Uvidíme, jak rychlá bude EU s dodávkami,“ uvedl na Twitteru český premiér Andrej Babiš.

Politici se také domluvili, že na dálku budou kvůli koronaviru jednat každý týden. Podle Michela se prostřednictvím videopřenosu uskuteční také na příští týden naplánovaný řádný březnový summit EU.