Předsedkyně Komise von der Leyenová připustila, že politici koronavirus podcenili

© Shutterstock

V rozhovoru pro německý deník Bild předsedkyně Evropské komise von der Leyenová uvedla, že spolu s dalšími politiky zprvu podcenila nový typ koronaviru. S ním se podle šéfky Komise bude Evropa potýkat ještě dlouho. 

„Myslím, že my všichni, kdo nejsme experti, jsme na začátku koronavirus podcenili,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nyní už ale podle jejího přesvědčení všichni pochopili, že opatření, která ještě před dvěma, třemi týdny zněla drasticky, jsou nutná. Evropa je podle ní teď centrem krize.

„Náš zdravotnický systém je už nanejvýš zatížený,“ uvedla von der Leyenová, podle níž jsou i proto nutná nově přijatá opatření, mezi něž patří také uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní.

Předsedové vlád schválili návrh Komise na uzavření vnějších hranic EU

Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se dnes shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Podporu si vysloužili i další unijní návrhy včetně společných nákupů respirátorů a plicních ventilátorů.

Pokud jde o přeshraniční dopravu uvnitř EU, věří předsedkyně Komise, že se v příštích dnech podaří zajistit, aby byla opět bezproblémová. Uzavírky hranic a zpřísněné kontroly nyní vedou k dlouhým zácpám před některými vnitroevropskými hranicemi. Například na německé dálnici A4 ve směru na Polsko je dnes kolona dokonce 60kilometrová.

Další opatření jako třeba zákazy vycházení jsou podle von der Leyenové na rozhodnutí jednotlivých členských států. „Je důležité to také respektovat,“ míní. „To není nic, co by se prostě nařídilo z Evropy,“ podotkla také šéfka Komise, podle níž se Evropa s koronavirem bude potýkat ještě dlouho.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.