Přechodné období po brexitu vůbec nemusí nastat, říká Barnier. Jednání mezi EU a Británií se protahují

Michel Barnier

Michel Barnier © European Union, 2018

Londýnu se nezamlouvají podmínky, které mají platit v přechodném období poté, co Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Pokud se ale obě strany nedohodnou včas, žádné přechodné období nebude, varoval dnes unijní vyjednavač.

Mezi pohledem sedmadvaceti zemí EU a Británie na podobu možného přechodného období po britském odchodu z Unie jsou nadále zásadní rozdíly, upozornil dnes v Bruselu vyjednávač bloku pro brexit Michel Barnier.

Je potřeba je vyřešit rychle, ideálně do března. Pokud se to nepodaří, nemusí se přechodné období vůbec stát realitou, varoval.

„Přechodné období není daná věc,“ upozornil dnes Barnier na tiskové konferenci po skončení prvního kola jednání obou stran od prosince.

Před novináře přišel sám, při podobných případech v minulosti přitom obvykle o závěru jednacího kola informoval společně se svým britským protějškem Davidem Davisem.

Londýnu se podmínky přechodného období nezamlouvají

Evropská unie předpokládá, že v přechodném období bude Británie členem společného trhu, a zároveň se na ní budou vztahovat všechny povinnosti z toho plynoucí. Jako země mimo EU ale už nebude mít zastoupení v unijních orgánech a institucích, a nebude se tak podílet na rozhodování o podobě pravidel.

„Osobně mám problém s pochopením některých britských postojů. O přechodné období požádali oni sami,“ podotkl unijní vyjednávač s tím, že nynější představa EU je faktickým prodloužením stávajícího „statu quo“ po určitou konkrétní dobu.

Barnier: Osobně mám problém s pochopením některých britských postojů. O přechodné období požádali oni sami.

„Je pochopitelné, že chceme udržet regulační a dohledovou strukturu a způsob, jak jsou uplatňována pravidla. Týká se to integrity jednotného trhu,“ vysvětlil Barnier s tím, že postoj Unie je logický.

Spory podle něj panují ohledně práv občanů EU po brexitu. Britská strana totiž nehodlá už domluvený obrys dohody o této věci aplikovat na ty unijní občany, kteří by do země přišli právě v době přechodného období.

Londýn také žádá právo mít výhrady, pokud by nesouhlasil s nějakým novým pravidlem přijatým v průběhu přechodného období. A Britové se také chtějí v přechodném období dál účastnit některých unijních politik, třeba v oblasti bezpečnosti.

Tvrdá Unie

„Je málo času. Máme únor a příští říjen je třeba mít dohodu hotovou a připravenou k ratifikaci,“ poznamenal Barnier s tím, že Londýn musí přijmout důsledky britského rozhodnutí odejít z EU, jejích institucí a politik.

Lídři 27 zemí Unie podle Barniera – pokud se do té doby podaří dojednat nyní probírané otázky – dají v březnu na summitu podrobné pokyny pro jednání o budoucnosti vzájemných vztahů.

Evropská komise tento týden zveřejnila svůj návrh části budoucí dohody o brexitu, která se možným přechodným obdobím zabývá. O textu, který vznikl na základě směrnic od členských států, budou nyní právě unijní státy ještě jednat.

V březnu by mohli dát lídři 27 zemí podrobné pokyny pro jednání o budoucnosti vzájemných vztahů.

Z Londýna už zazněla kritika zveřejnění návrhu, který je vůči britské straně relativně tvrdý. Za nekolegiální to označil například i vyjednávač Davis. Pokud by britská strana například pravidla porušila, chce mít Unie možnost zemi některá práva rychle omezit.

Barnier také uvedl, že britská strana zatím stále nenabídla žádnou konkrétnější představu ohledně budoucího uspořádání vzájemných vztahů. Připomněl, že už v pondělí v Londýně upozorňoval britskou vládu, že nastal čas na rozhodnutí o tom, jak bude budoucnost vypadat.

O věci tento týden britský kabinet skutečně diskutoval, kvůli „nesouladu v diáři“ však prý Britové dnes ještě nemohli své evropské partnery informovat.

Barnier dnes také uvedl, že Komise začne připravovat právní text předpokládající setrvání Severního Irska uvnitř evropské celní unie. Britská strana totiž zatím nepřišla s žádným jiným praktickým řešení domluvy obou stran o tom, že mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem nevznikne po britském odchodu z EU standardní hranice.