Právní stát jako podmínka pro čerpání evropských peněz? Podle finského premiéra se k tomu schyluje

© Úřad vlády ČR

Finský premiér Antti Rinne věří, že jsou členské státy EU připraveny přistoupit na to, aby bylo čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním demokratických principů. Předseda vlády skandinávské země, která aktuálně předsedá Evropské unii, o tomto tématu dnes jednal na schůzce s českým premiérem Andrejem Babišem v Praze.

„Teď to vypadá, že všechny členské státy jsou připraveny to přijmout,“ řekl podle agentury Reuters finský premiér Antti Rinne už po páteční schůzce s několika evropskými lídry v Bruselu. „Cílem není žádný členský stát pranýřovat, ale jde o to, jak bránit obyčejné Evropany před tyranií nedodržování zásad právního státu,“ řekl.

Po dnešním jednání s Andrejem Babišem Rinne potvrdil, že věří v nalezení dohody o navázání čerpaní peněz z víceletého finančního rámce EU na dodržování zásad právního státu. Je podle něj potřeba, aby členské státy dospěly ke kompromisu ohledně podmínek pro využívání evropských peněz.

„Potřebujeme zvýšit objem financování klimatických politik, potřebujeme solidaritu v migraci a musíme zajistit, že právní stát bude respektován ve všech členských zemích,“ řekl Rinne na tiskové konferenci. Pro demokracii v evropských státech je podle něj nutné, aby všude platily základní hodnoty, jako je svoboda slova nebo svoboda médií.

Evropské fondy jen pro země, které dodržují právní stát? Poslanci návrh schvalují

Evropský parlament dnes na závěr čtyřdenního plenárního zasedání ve Štrasburku schválil návrh zmrazit platby z rozpočtu Evropské unie členským zemím, které nerespektují zásady právního státu.

Babiš a Rinne řešili také klima a brexit

Podle Babiše se bude jednat o propojení finančního rámce na roky 2021 až 2027 s politikou na ochranu klimatu a s právním státem na některém z příštích summitů EU.

„Já jsem se samozřejmě ptal, kdo o tom bude rozhodovat, kdo to posoudí. Pan premiér (Antti Rinne) mě ujistil, že se tím nemyslí na některý konkrétní stát, ale že je to všeobecná debata,“ řekl Babiš.

Kritice ze strany EU za údajné porušování demokratických a právních principů čelí již léta Maďarsko a Polsko. Právě do Budapešti se Rinne ještě dnes přesune, bude tam jednat s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem

Právní stát v zemích Visegrádské čtyřky: Z pilných žáků černé ovce

Přestože země V4 letos slaví 30 let od pádu komunismu, Maďarsko a Polsko čelí řízení EU pro ohrožení vlády práva. Úroveň demokracie se u těchto dříve pilných studentů demokratické transformace významně zhoršila. Česko a Slovensko možná podobný vývoj čeká.

Rinne s Babišem se dnes věnovali také klimatické politice. Shodli se, že je třeba, aby se do snižování emisí oxidu uhličitého (CO2) zapojil celý svět. Podle českého premiéra mají obě země i stejný postoj k rozvoji jaderné energetiky jako bezuhlíkového zdroje energie. Babiš považuje za nutné přesvědčit Evropskou komisi, že jaderná energie je čistý zdroj. Český premiér také zopakoval výzvu, aby bylo zveřejněno, nakolik členské státy EU plní své závazky na snižování emisí CO2 přijaté v Paříži v roce 2015.

Dalším tématem jednání byl brexit. Babiš vyjádřil přesvědčení, že je možné najít řešení ohledně takzvané irské pojistky, která je hlavním sporným bodem v dohodě mezi EU a Británií. Rinne zdůraznil, že pro budoucnost by bylo nejlepší, aby Británie opustila Unii na základě dohody. Pokud chce Londýn alternativu k už vyjednané dohodě, měl by ji urychleně představit, protože podle dosavadních ujednání má Británie odejít na konci října.

Německý europoslanec: Podmiňování eurofondů zásadami právního státu není o předpojatosti

Nejde o zaujatost vůči konkrétním zemím, ale o nezávislost evropských soudních systémů, o to, zda soudy rozhodují spravedlivě, říká německý europoslanec Jens Geier o podmínce dodržování právního státu v souvislosti s budoucím rozpočtem EU, která se nezamlouvá zejména zemím V4.

Odkud vítr vane?

Evropská unie se v posledních letech potýká s narušováním principů demokracie, a nejedná se pouze o případ Polska či Maďarska, které se už nacházejí v pokročilejší fázi řízení. Na náznaky pošlapávání některých demokratických principů upozorňuje Evropská komise i jinde, například v Rumunsku.

I přes existenci několika mechanismů (např. procedura podle čl. 7 Smlouvy o EU), které by měly zaručit efektivní ochranu základních hodnot Evropské unie vznikl návrh na provázání čerpání evropských fondů s dodržováním demokratických principů. Jeho cílem je ochrana víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027. Návrh letos v lednu prošel Evropským parlamentem, nyní je tedy řada na členských státech.

Komise se obává o právní stát v Rumunsku, do Bukurešti poslala již druhé varování

Minulý týden poslal místopředseda Evropské komise Rumunsku varovný dopis, informoval o tom server Politico. Timmermans se zmínil o „významných obavách“ ohledně nezávislosti rumunských soudů a nových pravidlech ohlašování korupce. V dopise Bukurešti pohrozil spuštěním článku sedm.