Prasečí chřipka dorazila do Unie. Hrozí pandemie?

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: The Pug Father.

Nebezpečný virus, který se přenáší vzduchem nakazil jednoho Španěla a dva Brity, v Česku jsou na pozorování tři lidé. Předsednictví nehodlá zatím ohledně onemocnění dávat občanům Unie žádná doporučení, nicméně o situaci jednají týmy expertů. Prasečí chřipka zasáhla nejhůře Mexiko, kde má možná na svědomí až 150 obětí.

„Nemoc má globální rozměr a při dnešní prostupnosti hranice je rozšíření takové choroby daleko rychlejší než v minulosti,“ řekl včera po jednání ministrů zahraničí v Bruselu český vicepremiér Alexandr Vondra s tím, že Unie nebude dávat svým občanům žádné rady ohledně prasečí chřipky a nechá tento úkol na jednotlivých členských státech. Dementoval tak prohlášení komisařky pro zdraví Androully Vassiliou, která už včera vyzvala Evropany, aby necestovali do oblastí postižených onemocněním (to, že šlo skutečně pouze o soukromý názor komisařky, později potvrdil i mluvčí EK).

České ministerstvo zahraničí se nicméně k názoru Vassiliou připojilo a vyzvalo občany ČR, aby odložili cesty do oblasti Mexico City a k hranicím s Kalifornií, pokud nejsou naprosto nezbytné. Jinak co se dalších doporučení týká, jedná se především o dodržování základních hygienických návyků. Češi podle hlavního hygienika Michaela Víta panice podléhat nemusejí. Toto prohlášení nicméně nemělo moc vliv, protože většina balení léků proti chřipce Tamiflu a Relenza během včerejška zmizela z lékáren (a to i přesto, že se tyto léky podávají pouze na předpis a jejich preventivní aplikace se nedoporučuje).

Vít se domnívá, že do Česka by mohla nákaza dorazit nejpozději během čtyř až pěti týdnů. V současné době probíhá podle něj analýza virové nákazy přímo v jejím ohnisku v Mexiku, kterou provádí Světová zdravotnická organizace (mise se účastní i tři Češi). „Je spousta otázek. Například jak to, že v Mexiku má těžký průběh a je tolik mrtvých a ve Spojených státech je to jen středně závažná chřipka bez komplikací,“ vysvětlil Vít.

Dramatizující se situaci přizpůsobilo své prostory i letiště Praha Ruzyně. Na cestující čekají hned při příletu informační tabule a pro všechny případy byla zřízena i lékařská ordinace, kde se mohou nechat vyšetřit cestující s chřipkovými příznaky. Okamžitá reakce přišla také ze strany mnoha cestovních kanceláří, které přestaly nabízet zájezdy do Mexika na celou letní sezónu.

V Unii jsme zatím zaznamenali pouze tři potvrzené případy onemocnění prasečí chřipkou: jeden ve Španělsku a dva ve Velké Británii. České nemocnice mají na pozorování tři pacienty, kteří se navrátili z problematických oblastí s chřipkovými příznaky – jejich nakažení nebezpečným virem je však nepravděpodobné. Šest případů zaznamenala Kanada a 50 se objevilo ve Spojených státech.

Nejhorší je však situace v Mexiku, kde sice úřady zatím potvrdily pouze 20 případů nákazy prasečí chřipkou, nicméně nebezpečný virus tam dost možná usmrtil přes 150 lidí. Veřejný život se proto v postižených oblastech této země prakticky zastavil: nefunguje většina restaurací a barů, školy zůstávají zavřeny, pokud lidé chodí na mše, pak v rouškách.

OSN včera změnila stupeň nebezpečí nákazy ze třetího na čtvrtý (šestka znamená globální pandemii), který představuje „potvrzení přenosu viru z člověka na člověka“ a „vysoké riziko vzniku pandemie“. Prasečí chřipka je tedy kapénkovou infekcí, čímž se zásadně liší od ptačí chřipky, u níž se možnost přenosu nákazy vzduchem nepotvrdila (člověk musel k onemocnění pozřít infikované maso). Na prasečí chřipku podle odborníků pravděpodobně půjde nalézt účinná protilátka, nicméně nový lék se neobjeví na pultech lékáren dřív než za tři měsíce.

O zhoršující se situaci budou ve čtvrtek v Bruselu na mimořádné schůzce, kterou svolalo české předsednictví, jednat ministři zdravotnictví členských států Unie.