Praha nebude sídlem Evropské bankovní agentury. Získá ji Paříž

evropská bankovní agentura

@ Pixabay

Obě dvě evropské agentury sídlící v Londýně se přesunou do západní části kontinentu, a to do Amsterdamu a Paříže. Praha a Bratislava přitom patřily mezi favorizované kandidáty. Nedostaly však potřebný počet hlasů a o vítězích nakonec musel rozhodnout los.

Pražský sen o tom, že se stane sídlem agentury dohlížející na bankovnictví EU, se rozplynul. Evropská bankovní agentura (EBA) se z Londýna přesune do Paříže. Rozhodli o tom ministři členských zemí při dnešním tajném hlasování o osudu unijních agentur, které se musí kvůli brexitu přestěhovat do jiných evropských měst.

Každá země měla k dispozici celkem šest hlasů. Tři mohla udělit své favorizované zemi, dva dalšímu vhodnému kandidátovi a jeden hlas třetímu vybranému adeptovi.

Praze se však nepodařilo v prvním kole získat dostatečný počet hlasů pro postup a zůstala na čtvrté příčce. Do finále postoupil Dublin, Frankfurt a Paříž. O vítězi pak nakonec musel rozhodnout los.

„Mysleli jsme, že body, které jsme si vyjednali, nám budou stačit do postupu do druhého kola,“ prohlásil státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Původně podceňovaní kandidáti se však nakonec stali silnými favority a ČR se umístila na čtvrtém místě z celkem 19 měst.

Neuspěli ani Slováci

Zklamaní jsou také Slováci, kteří usilovali o lékovou agenturu (EMA). Ačkoli byli považováni za favority, do finále se neprobojovali.

Štěstí zato přálo Amsterdamu. Podobně jako Francie se Nizozemsko může radovat z vítězství díky losu. Ve finále se Amsterdam ocitl s Milánem a Kodaní, ani jedno z měst však neobdrželo potřebné hlasy. Slováci se totiž v posledních kolech zdrželi hlasování.

Důvod pro tento postup Slovenska je, že ani jedna ze zemí, které postoupily do finálových kol, nepatřila mezi nové členy EU z východní části Evropy. Slováci přitom trvali na tom, že agentury EU mají být rozprostřeny napříč celou Unií, tedy i na území východních zemí. Pro Politico to uvedl slovenský ministr zdravotnictví Tomáš Drucker.

Výsledek hlasování není geograficky vyvážený ani podle Chmelaře. Přesto však hodnotí české a slovenské umístění na čtvrtém místě jako úspěch, nikoli pochybení.

„Mrzí nás, že se státům střední a východní Evropy nepodařilo lépe lobbovat za své jednotlivé kandidáty,“ dodal Chmelař.