Pozorovatelé EU zřejmě nebudou na území Jižní Osetie a Abcházie

Zdroj: CreativeCommons.org

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera ukončil spekulace o tom, zda pozorovatelé EU budou působit také na území Jižní Osetie a Abcházie, když řekl, že v nich budou působit pouze pozorovatelé OSN a OBSE.

Z pondělního jednání mezi představiteli EU a ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Moskvě vyplynul pro Rusko závazek stáhnout své ozbrojené síly z Gruzie, jakmile bude na jejím území přítomno 200 pozorovatelů z EU. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy pak ještě téhož dne večer v Tbilisi tvrdil, že pozorovatelé EU budou působit i na území Jižní Osetie a Abcházie. Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana ale v Evropském parlamentu jasně řekl, že otázka, kde budou pozorovatelé EU rozmístěni nebyla v Moskvě diskutována.

Následně pak ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu na tiskové konferenci prohlásil, že pozorovatelé EU „budou rozmístěni jen kolem Jižní Osetie a Abcházie a ne na těchto územích, kde budou působit pozorovatelé OSN a OBSE ve stejném počtu jako před 7. srpnem“. Nejasnosti v dohodě mezi EU a Ruskem jsou předmětem kritiky, protože případné omezení působnosti unijních pozorovatelů by mohlo vyprovokovat obvinění, že EU pomáhá konsolidaci ruské moci na těchto územích.

Sergej Lavrov včera dále uvedl, že Rusko stáhne své ozbrojené složky z Gruzie, ale 7 600 vojáků zůstane v Jižní Osetii a Abcházii a zároveň zde Moskva zřídí vojenské základny. Podle slov ruského ministra zahraničí zde budou působit velmi dlouho. Lavrov řekl: „Je to bezpodmínečně nutné, aby se neopakovala ozbrojená akce.“ Rusko také navázalo s oběma separatistickými provinciemi diplomatické styky. Nezávislot Jižní Osetie a Abcházie uznala kromě Ruska ještě Nikaragua.

Do Gruzie a jejích separatistických provincií Jižní Osetie a Abcházie vyšle pozorovatele také OSN a OBSE. Kromě 200 pozorovatelů z EU by tak mělo v Gruzii působit dalších 220 mezinárodních činitelů.