Povinné zavádění obnovitelných zdrojů už nikdy, říká Česko k energetické unii

OZE

Tento článek je součástí Special reportu: Energetická unie

Evropské klimaticko-energetické cíle Česko uznává, nechce se ale zavazovat ke konkrétním číslům pro podíl obnovitelných zdrojů. Také energetickou účinnost si chce zvyšovat po svém. Žádá proto volné nastavení systému pro správu energetické unie, který má sledovat, jak členské státy naplňují evropské strategie. Pokud chce energetiku řídit po svém, potřebuje ale srozumitelné vlastní zákony.

Zaklínadlo evropské klimaticko-energetické politiky zní „governance“. Pod anglickým slovem pro „vedení“ nebo „řízení“ se skrývá systém, který má sledovat, jak jednotlivé členské státy přispívají k plnění evropských cílů. Měl by také vést k hlubší spolupráci v energetických otázkách.

Při správném nastavení může takový systém členským zemím zjednodušit práci s podáváním informací, které po nich Komise žádá. Straší ovšem státy a firmy, které se obávají závazků ke zvyšování podílu obnovitelných zdrojů v energetice a ke zvyšování energetické účinnosti.

Governance se objevuje i v předběžných závěrech summitu EU, který bude už tento týden jednat o projektu energetické unie. Návrh stanoviska evropských lídrů ovšem není příliš konkrétní.

„Evropská rada žádá vytvoření důvěryhodného a transparentního systému pro správu energetické unie,“ píše se v dokumentu, který má EurActiv k dispozici.

Neměnit cíle

Přestože se o systému řízení v evropské klimaticko-energetické politice hovoří už dlouho, nikdo totiž nemá jasnou představu o tom, jak by měl přesně vypadat.

Česko prosazuje, aby byl systém nastaven co nejvolněji. Shoduje se na tom s Velkou Británií nebo se státy Visegrádské skupiny.

„Systém správy by měl být vytvořen tak, aby sledoval plnění klimaticko-energetických cílů pro rok 2030, nesmí však zavádět další cíle nebo měnit jejich povahu,“ píše se ve společném pozičním materiálu, který Česko, Slovensko a Polsko sepsaly na konci ledna.

Závazky už ne

Česko se sice v říjnu přihlásilo ke klimaticko-energetickému balíčku, který obsahuje závazný cíl pro snižování emisí skleníkových plynů a celoevropské cíle pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti.

Nechce však, aby Evropská komise členským zemím předepisovala, k jakým konkrétním číslům se mají samy zavázat a jak mají těchto cílů dosáhnout.

Podobně jako jiné země si totiž pečlivě střeží právo na výběr vlastního energetického mixu a závazné cíle chápe jako nenápadnou snahu Komise toto právo částečně omezovat.

„V debatě o klimaticko-energetickém balíčku jsme obhájili právo mít vlastní energetický mix a stanovovat si vlastní tempo zvyšování podílu obnovitelných zdrojů,“ připomněl dnes na tiskové konferenci předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Mít doma pořádek

Pokud si chce Česko o své energetice rozhodovat samo, mělo by mít také jasno, kam chce v příštích letech směřovat, tvrdí dlouhou dobu odborníci i firmy.

„Způsob, jakým vytváříme Státní energetickou koncepci nebo nový energetický zákon, nám v Evropské unii nepomůže. Musíme mít jasný názor, pokud se chceme bránit nějakým omezujícím parametrům přicházejícím v rámci evropské politiky,“ řekl europoslanec ODS Evžen Tošenovský na dnešním setkání s českými podnikatelskými svazy, které pořádala Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE).

Energetický zákon například mění způsob platby poplatku za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zatímco dosud se platil podle spotřeby, nově by se měl určovat podle kapacity hlavního jističe. Zákon také usnadňuje pravidla lidem, kteří chtějí mít malé solární elektrárny pro vlastní potřebu. Jeho projednávání v Poslanecké sněmovně se však zkomplikovalo kvůli velkému množství pozměňovacích návrhů.

Podniky přitom dlouhodobě tlačí na to, aby byl zákon schválen co nejdříve, připomněl na setkání s europoslanci prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Žádají, aby zákon začal platit podle původního plánu, tedy od 1. července letošního roku.

Autor: Adéla Denková

Podívejte se také na náš týdenní speciál věnovaný energetické unii.